ΠΑΟΚ Ιωνικός

Πήρε ανάσα με "κατοστάρα" ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ είχε εύκολο έργο απέναντι στον Ιωνικό τον οποίο συνέτριψε με 110-80 εντός έδρας. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την τραγική αγωνιστική εικόνα που παρουσίασαν οι φιλοξενούμενοι.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Τσόχλα (6π.) προηγήθηκαν με 12-4 (6'). Ο Ιωνικός είχε τραγική απόδοση και στις δύο πλευρές του παρκέ με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ με καλάθι του Ουίγκινς να προηγηθεί με 25-12 (9΄).

Στη  δεύτερη περίοδο οι Σμιθ και Μπεστ πήραν τα ηνία στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι δεν προέβαλλαν την παραμικρή αντίδραση και δέχονταν πολύ εύκολα καλάθια (45-27, 15'). Οι παίκτες του Κώστα Χαραλαμπίδη ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 10/16 τρίποντα και με διαφορά (59-39).

Η παράσταση για έναν ρόλο συνεχίστηκε. Ο ΠΑΟΚ σε κάθε ευκαιρία σκόραρε με την ομάδα του Ιωνικού να βγάζει εικόνα διάλυσης. Σόρτερ, Ουίγκινς, Σμιθ και Μπεστ έφταναν «περπατώντας» στο αντίπαλο καλάθι και η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους (90-53, 30').

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Κώστας Χαραλαμπίδης ξεκούρασε τους βασικούς του, έκανε αρκετές αλλαγές όμως η διαφορά παρέμενε στο επίπεδο των 30 πόντων. Το όριο των 100 πόντων ξεπεράστηκε με καλάθι του Μπράουν στο 36΄ με τους γηπεδούχους να σταματούν στους 110 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 59-39, 90-53, 110-80