Φοίνικας Σύρου

Volley League: Πρώτο βήμα για τον Φοίνικα Σύρου

Ο Φοίνικας Σύρου με πρωταγωνιστές τον Φινλανδό Καϊσλασάλο και τον Βραζιλιάνο Εβάντρο που επέστρεψε δυναμικά στην ενεργό δράση, νίκησε 3-0 σετ τον Παμβοχαϊκό και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της Volley League όπου εάν τα καταφέρει θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό ή την ΑΕΚ.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι το ερχόμενο Σάββατο στη Βόχα και ο Φοίνικας θέλει μία ακόμα νίκη για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Ο Παμβοχαϊκός είχε δύο καλές ευκαιρίες για να πάρει το σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε. Η πρώτη ήταν στο 18-16 του σετ αλλά ο Φοίνικας με το σερβίς του Εβάντρο έκανε σερί 3-0 και προσπέρασε με 19-18. Στο τρίτο σετ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 9-4 αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση και πήραν το σετ με 30-28 με επίθεση του Βουλκίδη και άσσο του Καϊσλασάλο.

Τα σετ: 25-22, 26-24, 30-28