μπιλμπαο

ΒΙΝΤΕΟ: Ιστορικό προβάδισμα της Μπιλμπάο στο "Καμπ Νου"!

Η Μπαρτσελόνα κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο για να διασκεδάσει τις εντυπώσεις μετά την ισοπαλία με την Χιρόνα εντός έδρας και την ήττα από την Λεγκανές εκτός, όμως η ομάδα που έφυγε χαμογελαστή για τα αποδυτήρια του "Καμπ Νου" στο φινάλε του πρώτου μέρος ήταν η Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Αιτία φυσικά το ότι σκόραρε στο 41' με τον Όσκαρ ντε Μάρκος και πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενη 1-0, με τους Βάσκους να γράφουν ιστορία στο συγκεκριμένο γήπεδο καθώς κατάφεραν για πρώτη φορά μετά από 17 ολόκληρα χρόνια να κλείσουν το πρώτο 45λεπτο έχοντας κεφάλι στο σκορ σε ματς για το ισπανικό πρωτάθλημα.

Η αμέσως προηγούμενη φορά που έβαλαν τόσο δύσκολα στην Μπαρτσελόνα ήταν στις 24 Νοεμβρίου 2011 όταν και πάλι προηγήθηκαν 1-0 στο ημίχρονο, με εκείνο το ματς να τους βρίσκει τότε νικητές με σκορ 2-1.