Μετά την Πόρτο, ήττα και η Μπενφίκα

H Μπένφικα απέτυχε να φύγει στο +9 από τη δεύτερη Πόρτο, καθώς ηττήθηκε με 1-0 από την Πάσος Φερέιρα. Μπορεί η Μπενφίκα να είχε την πρωτοβουλία αλλά η φλυαρία των επιθετικών της και τα δοκάρια, της στέρησαν το γκολ.

Στην πιο κλασική της ευκαιρία, ο Λίμα δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντεφέντι από το σημείο του πέναλτι και να δώσει το προβάδισμα στους "αετούς".

Από την άλλη, η Πάσος Φερέιρα παρουσίασε μία ομάδα συμπαγής που δεν ανοίχτηκε να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω, αντιλαμβανόμενη ότι και ο ένας βαθμός θα της ήταν πολύ χρήσιμος.

Και αφού η Μπενφίκα βγήκε για να πάρει τη νίκη, άφησε πίσω της αμυντικά κενά. Σε μία τέτοια φάση ο Ελιζέου υπέπεσε σε πέναλτι στον Ουρτάδο, ο Ολιβέιρα εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών και άνοιξε το σκορ, για το τελικό 1-0.

Η Μπενφίκα είχε μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις να φύγει έστω με το βαθμό, αλλά ο Σάλβιο αστόχησε.

Μία μέρα μετά την ήττα της Πόρτο, η Μπενφίκα διατηρεί το προβάδισμα οδηγώντας την κούρσα της Primeira Liga, αλλά έχασε τη χρυσή ευκαιρία να πάει τη διαφορά στο +9.

Ο Ανδρέας Σάμαρης αντικαταστάθηκε από τον Ντερλέι στο 82ο λεπτό, ωστόσο είχε εν γένει καλή παρουσία.