Άγιαξ

Το σήκωσε για τον Νούρι ο Άγιαξ! (ΦΩΤΟ)

Το σήκωσε για... πάρτι του Αμπντελάκ Νούρι ο Άγιαξ. Οι παίκτες του “Αίαντα” επικράτησαν με 4-1 στην έδρα της Ντε Γκράαφτσαπ και μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, πανηγύρισαν το 34ο πρωτάθλημα στην ιστορία τους. Αυτό το αφιέρωσαν στον άτυχο συμπαίκτη τους που φορούσε το νούμερο «34» και δίνει την δική του μάχη για να επιστρέψει σε μία φυσιολογική ζωή μετά  την καρδιακή προσβολή που υπέστη στο φιλικό ματς με την Βέρντερ Βρέμης το περασμένο καλοκαίρι που μέχρι σήμερα τον έχει καθηλωμένο στο κρεβάτι, με εγκεφαλική βλάβη.

Το... πάρτι του Άγιαξ ξεκίνησε στο 37’ με τον Σένε να ανοίγει το σκορ, ωστόσο ο Ελ Γεμπλί τρία λεπτά μετά ισοφάρισε σε 1-1. Ο Ταλιαφίκο στο 44ο λεπτό έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Τεν Χαγκ, το οποίο διεύρυνε ο Τάντιτς με δύο γκολ στο φινάλε του αγώνα. Κάπως έτσι, ο "Αίαντας" πανηγύρισε το 34ο πρωτάθλημα της ιστορίας του και πρώτο μετά το 2014, ολοκληρώνοντας την ονειρική φετινή χρονιά με νταμπλ.

Δεύτερη τερμάτισε η Αϊντχόφεν, η οποία... τούμπαρε την Χέρακλες. Ωστόσο, και να έχανε ο Άγιαξ θα έπρεπε να βάλει... 14 γκολ για να το σηκώσει, πράγμα αδύνατο! Στις ευρωπαϊκές θέσεις τερμάτισε η Γκρόνινγκεν, η οποία είχε... Άγιο. Παρότι ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της Έμεν, είδε την Βίλεμ να χάνει με 6-2 από την Ντεν Χάαγκ με ανατροπή! Στα πλέι οφ του Europa League θα συμμετάσχουν οι Ουτρέχτη, Χεράκλες, Φίτεσε και Γκρόνινγκεν. Στα μπαράζ για την παραμονή θα παίξουν οι Εξέλσιορ και Ντε Γκράαφτσαπ.