Τυνησία

BINTEO- Κόπα Άφρικα: Η Τυνησία "έκλεισε" την τετράδα

Η εξαιρετική πορεία της Μαδαγασκάρης σταμάτησε στα προημιτελικά του Κόπα Άφρικα από την Τυνησία. Η ομάδα του Γιασίν Μεριά, που αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι κι έτσι θα καθυστερήσει να επιστρέψει στις υποχρεώσεις του με τον Ολυμπιακό, νίκησε 3-0 την Μαδαγασκάρη  και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Μαδαγασκάρη κόντραρε για σχεδόν ένα ημίχρονο την αντίπαλο της. Στο 52΄ ο Φεριάνι Σασί έχοντας την τύχη με το μέρος του, έδωσε το προβάδισμα στο σκορ στην Τυνησία. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Εμσακνί διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και την έκανε ξεκάθαρο φαβορί για την πρόκριση. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σλιτί διαμόρφωσε το 3-0 με εξαιρετικό πλασέ. Έτσι η Τυνησία θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την Σενεγάλη.