142

ΒΙΝΤΕΟ: Πρεμιέρα με τριάρα και σκόρερ Χασάν για την Μπράγκα του Σα Πίντο

Το ντεμπούτο του Ρικάρντο Σα Πίντο στον πάγκο της Μπράγκα για την εγχώρια λίγκα ήταν απόλυτα επιτυχημένο, με την ομάδα του να είναι εξαιρετικά αποτελεσματική, παρουσιάζοντας εξαιρετικά δείγματα ως προς τη λειτουργία της και τον τρόπο με τον οποίο απειλεί τον αντίπαλο, δείχνοντας πως και πάλι θα είναι «σκληρό καρύδι» για τους «μεγάλους» της Πορτογαλίας.

Το πρώτο γκολ των «αρσεναλίστας», μάλιστα, ήρθε σε καίριο σημείο, αφού η βαθιά μπαλιά έφερε αναμπουμπούλα στην αντίπαλη περιοχή και ο Φανσέρτζιο έμεινε μόνος του, πλασάροντας για το 1-0 στο τρίτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η μεγάλη στιγμή ανήκε αρχικά στον πρώην φορ του Ολυμπιακού Αχμέντ Χασάν που εκμεταλλεύτηκε μετά το γύρισμα άλλη μια γκάφα του αμυντικού και με δυνατό σουτ «έγραψε» το 2-0 στο 64' για να έρθει να συμπληρώσει τον θρίαμβο με ένα πανέμορφο γκολ στο 77ο λεπτό ο Εντουάρντο. Η Μορεϊρένσε πέτυχε το γκολ της τιμής στο 89' με κεφαλιά του Νενέ.