μετζ

Νέα ήττα για την Μονακό από την Μετζ

Χειρότερα δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει η σεζόν για την Μονακό. Στην πρεμιέρα οι Μονεγάσκοι ηττήθηκαν με 3-0 από την Λιόν, τελειώνοντας το ματς με 10 παίκτες, ενώ το ίδιο σενάριο επαναλήφθηκε σήμερα  στη δεύτερη αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος στην ήττα με 3-0 από την Μετζ.

Ο Ντιαλό άνοιξε το σκορ μόλις στο 11΄ για τους γηπεδούχους με πέναλτι, ενώ στο 34΄ η Μανακό έμεινε με παίκτη λιγότερο, όταν αποβλήθηκε ο Αγκιλάρ. Ο Ντιαλό έκανε και το 2-0 στο 53΄ για να τελειώσει τα πάντα, ενώ ο Κοάντ στο 66΄ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε η Νις, που επικράτησε με 2-1 της Νιμ εκτός έδρας, έστω και αν απειλήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Σιπριέν (10΄) και Γκαναγκό (16΄) έδωσαν από νωρίς το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με τον Ριπάρ να μειώνει σε 1-2 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι τελειώσαν το ματς με 9 παίκτες λόγω της αποβολής των Μπριανσόν, Μαρτίνεθ στις καθυστερήσεις, ενώ οι φιλοξενούμενοι με 10 λόγω της αποβολής του Ρασινέ στο 51΄.

Η Αμιάν επικράτησε με 1-0 επί της Λιλ. Το γκολ του Ζιρασί στο 70’ έκανε όλη τη διαφορά, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Σουμαρέ στο 39΄. Τέλος, Μπορντό και Μονπελιέ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ντελόρ (22΄), ενώ ο Μάγια ισοφάρισε 1-1 στο 70΄ για την Μπορντό.