Νεϊμάρ

"Καθάρισε" πάλι ο Νεϊμάρ για την Παρί, 1-0 την Λυών

Ο Νεϊμάρ «χτύπησε» στο 87ο λεπτό και η Παρί Σεν Ζερμέν απέδρασε από την έδρα της Λυών με 1-0, μένοντας μόνη της στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος. Ο Βραζιλιάνος σούπερ σταρ «ξελάσπωσε» για ακόμη μια φορά την ομάδα, που μέχρι το τέλος του καλοκαιριού τον είχε βγάλει... στη βιτρίνα, δείχνοντας έτοιμος να την οδηγήσει και πάλι στον εγχώριο τίτλο, με το σουτ του να είναι άπιαστο και, μετά την Καέν, οι «Λυωνέ» να είναι το νέο του θύμα των τελευταίων λεπτών.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του ματς, μάλιστα, προήλθε από ίδιο τον Νεϊμάρ, που στο 23ο λεπτό στόχευσε σωστά, αλλά όχι αρκετά δυνατά για να ανησυχήσει τον Λόπες. Ο αγώνας, γενικά, δεν είχε πολλές φάσεις και ήταν αρκετά σκληρός, για αυτό και η νέα μεγάλη ευκαιρία σημειώθηκε στο 72ο λεπτό πάλι για την Παρί, με τον Ντι Μαρία όμως να σουτάρει πάνω από την εστία. Κάπως έτσι, η λύση ήρθε από τον Νεϊμάρ στο 87', που συνεργάστηκε ωραία με τους συμπαίκτες του και σούταρε στη γωνία, χωρίς να μπορέσει ο Λόπες να αντιδράσει.