μπενζεμα

ΒΙΝΤΕΟ: "Ξύπνησε" και πάτησε κορυφή η Ρεάλ

Με γκολ του Καρίμ Μπενζεμά, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από την Σεβίλλη (0-1) και “έπιασε” στην κορυφή της La Liga την Μπιλμπάο. Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν άφησε πίσω τη βαριά ήττα από την Παρί Σεν Ζερμέν, για πρώτη φορά στη σεζόν δεν δέχθηκε γκολ και πήρε πολύ σημαντική νίκη στην Σεβίλλη, η οποία της δίνει ηρεμία και θέση στην κορυφή του πρωταθλήματος, στο +4 από την Μπαρτσελόνα.

Λίγες ήταν οι φάσεις στον αγώνα του “Sanchez Pizjuan”. Στο πρώτο ημίχρονο, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 35΄ για να απειλήσουν οι “μερένγκες” όταν μετά το λάθος του Φερνάντο, ο Μπενζεμά έδωσε στον Αζάρ αλλά ο Βάτσλικ απέκρουσε με τα πόδια. Τρία λεπτά αργότερα, ο γκολκίπερ των Ανδαλουσιάνων ήταν ξανά πρωταγωνιστής, καθώς νίκησε στο τετ-α-τετ τον Καρβαχάλ μετά την πάσα του Χάμες Ροντρίγκες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σεβίλλη προσπάθησε να πιέσει, έκλεβε μπάλες, όμως δεν απειλούσε την εστία του Κουρτουά και στο 64΄ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Καρβαχάλ να κάνει τη σέντρα από δεξιά και ο Μπενζεμά με κεφαλιά το 0-1. Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε την άνεση στη συνέχεια να διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα και αφού η αμυντική της λειτουργία σταμάτησε τις επιθέσεις των Ανδαλουσιάνων.

Σεβίλλη: Βάτσλικ, Νάβας, Ντιέγκο Κάρλος, Καρίσο (81' Νολίτο), Ρεγιλόν, Φερνάντο, Ζορντάν (70' Τσιτσαρίτο), Μπανέγκα, Οκάμπος, Βάσκες (52' Τόρες), Ντε Γιονγκ.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Μεντί, Κρος, Κασεμίρο, Χάμες (76' Βαλβέρδε), Αζάρ (90' Βάθκεθ), Μπέιλ, Μπενζεμά.