λεβαντόφσκι

ΒΙΝΤΕΟ - Euro 2020: Πρόκριση για Πολωνία, επίδειξη δύναμης από την Γερμανία

Η Πολωνία έγινε η τέταρτη ομάδα, μετά τις Βέλγιο, Ρωσία και Ιταλία, που «σφράγισε» την πρόκρισή της στα τελικά του Euro 2020, καθώς επικράτησε με σκορ 2-0 της ΠΓΔΜ στο πλαίσιο του έβδομου προκριματικού ομίλου. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Φρανκόφσκι και Μίλικ στο 74′ και στο 80′. Για τον ίδιο όμιλο η Αυστρία νίκησε με 1-0 εκτός έδρας τη Σλοβενία χάρη σε τέρμα του Πος στο 21′ και πλέον βρίσκεται κατά 95% στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, καθώς είναι στο +5 από την 3η της βαθμολογίας ΠΓΔΜ, ενώ απομένουν 2 αγωνιστικές για το φινάλε.

Δείτε τα γκολ των Πολωνών εδώ και εδώ.

Τι κι αν βρέθηκε με παίκτη λιγότερο στην Εσθονία πριν καν συμπληρωθεί το δεκαπεντάλεπτο; Η Γερμανία καθάρισε την αντίπαλό της 3-0 με χαρακτηριστική άνεση και ξαναπάτησε κορυφή στον τρίτο προκριματικό όμιλο του Euro 2020, “πιάνοντας” την Ολλανδία στους 15 βαθμούς. Θα μπορούσε να είναι το απόλυτο παράδειγμα γερμανικού παιχνιδιού: χωρίς φανφάρες, χωρίς πολλά πολλά σε όλες τις γραμμές, με στιβαρή απόδοση, παρά τον παίκτη λιγότερο από το 14ο λεπτό λόγω της αποβολής του Εμρέ Τσαν με απευθείας κόκκινη, καθότι τα πάντα λειτουργούν σχεδόν... ρομποτικά και με την εξαιρετική επιθετική οικονομία με 3 γκολ σε 5 σουτ που κατευθύνθηκαν στην αντίπαλη εστία.

Όλα τα παραπάνω παρέταξε η «νασιονάλμανσαφτ» του Γιοακίν Λεβ στην «Λε Κοκ Αρένα» του Ταλίν απέναντι στην Εσθονία και όπως αποδείχθηκε, ήταν κάτι παραπάνω από αρκετά. Μια 90λεπτη γερμανική επίδειξη δύναμης απέναντι σε μια ομάδα που έπαιξε για 76 λεπτά με παίκτη παραπάνω και τελείωσε το ματς με ποσοστό κατοχής στο 35% και ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Μάνουελ Νόιερ.

Μετά το... συντηρητικό πρώτο ημίχρονο, ο Γκουντογκάν σκόραρε δύο φορές στο δεύτερο, στο 51' και το 57', ενώ ο Βέρνερ πέτυχε το τρίτο στο 71ο λεπτό, με το υπόλοιπο ματς να είναι ουσιαστικά διαδικαστικό.

Στον 5ο όμιλο, η πρωτοπόρος Κροατία έχασε έδαφος, αφού έμεινε στο 1-1 με την Ουαλία στο Κάρντιφ. Στο 9΄ ο Βλάσιτς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Γκάρεθ Μπέιλ ισοφάρισε σε 1-1, Ο Ουαλός σούπερ σταρ τραυματίστηκε όπως  και ο Λούκα Μόντριτς, προκαλώντας ανησυχία στον Ζινεντίν Ζιντάν.