«Τρένο» η Εφές με… καυτό Μπομπουά!

ΒΙΝΤΕΟ: «Τρένο» η Εφές με… καυτό Μπομπουά!

Με πρωταγωνιστή τον Μπομπουά, η Εφές Αναντολού νίκησε στην έδρα της Νταρουσάφακα 93-88 στο τοπικό ντέρμπι για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 7-2 το ρεκόρ της, αφήνοντας την «Ντάτσκα» στο 1-8 και ουσιαστικά εκτός συνέχειας.

Οι παίκτες του Αχμέντ Τσακί είχαν το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, όμως δέχτηκαν ένα σερί 8-0 στην τρίτη περίοδο και άρχισαν να «κυνηγούν» στο σκορ, πλησιάζοντας στο -3, όμως δεν άντεξαν και ο Μπομπουά πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έδωσε τη νίκη.

Ο Γάλλος γκαρντ έφτασε τους 24 πόντους με 6/7 τρίποντα και είχε ως συμπαραστάτη τους Πλάις με 12 και Μότουμ με 11 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν οι Ερικ με 18 και Πέινερς με 15 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 46-42, 60-74, 88-93

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Τσάκι): ΜακΚάλουμ 10 (6 ασίστ), Οζμιζράκ 6 (1), Μπαϊγκούλ 11 (1), Ντεμίρ, Κιντ 9 (6 ριμπάουντ), Οζντεμίρογλου 2, Σαβάς 2, Μπράουν 4, Πέινερς 15 (1), Έβανς 11 (1), Έρικ 18.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 10 (1), Μπομπουά 24 (6/7 τρίποντα), Μπαλμπάι,  Μότουμ 11 (1), Σανλί, 1 Μοερμάν 9 (12 ριμπάουντ), Πλάις 12 (2), Μίτσιτς 9 (8 ασίστ), Άντερσον 2, Ντάνστον 9, Σίμον 6.