τζειμς

Δεν έκανε την... χάρη στον Παναθηναϊκό η Αρμάνι Μιλάνο!

Τα βρήκε σκούρα αλλά πέρασε τελικά από την έδρα της Γκραν Κανάρια η Αρμάνι Μιλάνο, καθώς επικράτησε με 106-104 στην παράταση σε ματς-θρίλερ και διατηρήθηκε πάνω από τον Παναθηναϊκό στην βαθμολογία της Euroleague.

Με το... πόδι στο γκάζι μπήκε η Αρμάνι Μιλάνο και βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με δέκα πόντους (9-19) έξι λεπτά μετά το τζάμπολ, με τον Μάικ Τζέιμς να σκοράρει περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας του. Ωστόσο, κάπου εκεί ο Έρικσον πήρε το... όπλο του και με έξι μαζεμένους πόντους μάζεψε την διαφορά, με τους γηπεδούχους να γυρίζουν τελικά το σκορ στο φινάλε της περιόδου (28-27).

Οι Ισπανοί είχαν πάρει θάρρος και ψυχολογία μετά την γρήγορη ανατροπή, έσφιξαν την άμυνά τους και την προσάρμοσαν στον τρόπο παιχνιδιού της αντιπάλου τους. Άφησαν τους Ιταλούς να μπαίνουν περισσότερο στη ρακέτα και δεν τους επέτρεψαν να σκοράρουν ούτε μία φορά πίσω από τα 6,75 και διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Κάτι που είχε και ως αποτέλεσμα να πάνε στο ημίχρονο έχοντας επτά πόντους διαφορά (46-39).

Φοβερό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο από τις δύο ομάδες εναλλάξ, με την διαφορά να ανεβαίνει στους εννιά (58-49) για πρώτη φορά υπέρ των γηπεδούχων μετά από 23 λεπτά στο ματς. Ο Έρικσον... πυροβολούσε και είχε φτάσει τους 22 πόντους αλλά η Αρμάνι Μιλάνο δεν έδειχνε διάθεση να γίνει... έρμαιο στις ορέξεις των Ισπανών. Με τους Μίτσοφ, Τζέιμς και Κουζμίνσκας να αφυπνίζονται και με σερί 16-6 πήρε ξανά το προβάδισμα, με τον Νάναλι να πετυχαίνει το πρώτο του τρίποντο στο ματς και την ομάδα του να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή (67-68).

Έξι σερί πόντοι του Όμιτς και άλλο ένα καλάθι του Νάναλι έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +6 (75-81). Όλα πήγαιναν καλά για την ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι αλλά ο πάντα... παρορμητικός Μάικ Τζέιμς με δύο γρήγορα φάουλ συμπλήρωσε τα πέντε και αποβλήθηκε. Αυτό δυσκόλεψε την επιθετική λειτουργία των φιλοξενούμενων, με τον Κιμ Τιλί να σκοράρει από κοντά και να μειώνει στο τρίποντο δύο λεπτά πριν το φινάλε. Ο Μίτσοφ επανέφερε τη διαφορά στους πέντε πόντους (82-87). Το παιχνίδι έγινε θρίλερ, η Αρμάνι Μιλάνο κράταγε έστω και ισχνό προβάδισμα αλλά την... πλήρωσε στο τέλος. Όντας τρεις πόντους μπροστά στο σκορ, ο Πιανιτζιάνι επέλεξε να μην κάνει φάουλ και ο απίθανος Έρικσον με τρίποντο εκτός ισορροπίας ισοφάρισε σε 89-89, στέλνοντας το ματς στην παράταση καθώς ο Νάναλι δεν κατάφερε να σκοράρει στα δύο δεύτερα που είχαν απομείνει.

Δύο βολές του Άνα έδωσαν το προβάδισμα στην Γκραν Κανάρια αλλά ο Νάναλι το πήρε... πάνω του στη συνέχεια και με πέντε σερί πόντους έβαλε μπροστά στο σκορ την Αρμάνι. Οι Ιταλοί κρατούσαν έστω και με το ζόρι το προβάδισμα και βρέθηκαν στο +4 (101-105) στα 18 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Οι Ισπανοί αποδείχτηκαν... εφτάψυχοι, μείωσαν στον πόντο με μεγάλο τρίποντο του Τιλί και είδαν τον Νάναλι να σημειώνει στη συνέχεια μία βολή. Είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς αλλά ο Έρικσον από τα 8 μέτρα δεν κατάφερε να πετύχει το σουτ της νίκης και η Αρμάνι Μιλάνο πήρε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 46-39, 67-68, 89-89 κ.α., 104-106 παρ.