Ολυμπιακός-ΑΕΚ

Πρωταθλητής Ελλάδας στο χάντμπολ ο Ολυμπιακός, 25-23 την ΑΕΚ

Πρωταθλητής στην Handball Premier για το 2022 αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν να χάνουν με δύο γκολ περίπου δέκα λεπτά πριν το φινάλε, αλλά με αντεπίθεση έφτασαν στη νίκη με 25-23 κόντρα στην ΑΕΚ, η οποία σήμανε την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά στον τέταρτο τελικό και με πρωταγωνιστή τον Παπαβασίλη «έχτισε» διαφορά δύο τερμάτων, όμως η ΑΕΚ αντέδρασε. Οι παίκτες του Αλέξη Αλβανού βρήκαν λύσεις στην επίθεση και κατάφεραν με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα να προηγηθούν με δύο τέρματα (7-9).

Μέσα σε δύο λεπτά ο Ολυμπιακός με γκολ του Οστρούτσκο και του Παπαβασίλη έφερε το ματς στα ίσα. Οι δύο ομάδες πήγαν γκολ γκολ μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 11-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την ΑΕΚ να παίρνει ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως ο Ολυμπιακός δεν την άφησε να ξεφύγει. Με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να μετατρέψουν το εις βάρος τους 17-19 σε 22-20.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έλεγξε την αναμέτρηση και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 25-23.

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 5-5, 6-7, 7-9, 9-10, 11-11 (Ημ.); 13-14, 14-15, 16-17, 19-20, 25-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 9, Μπούντιτς 1, Κανδύλας 1, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος, Δομπρής 2, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 2, Πασσιάς, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 5, Μπάουερ

ΑΕΚ (Αλβανός): Aραμπατζής 2, Στεφάνοβιτς, Τζηράς 1, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Κοτσιώνης 3, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος 1, Κεδέρης 4