αεκ β

Με ισοπαλία η ΑΕΚ Β΄αποχαιρέτησε για φέτος το «Σεραφείδιο»

Με ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Νίκη Βόλου ολοκλήρωσε τον τελευταίο της εντός έδρας αγώνα στην 9η αγωνιστική των play offs της Super League 2 η ΑΕΚ Β'.

Το σύνολο του Νίκου Κούστα έμεινε στο 1-1 με τη Νίκη Βόλου, ενώ παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ ήταν η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο και δικαιούταν το κάτι παραπάνω στην αναμέτρηση.

Στην τελευταία φετινή της παράσταση στο Σεραφείδιο η ΑΕΚ Β’ έμεινε στην ισοπαλία 1-1 με τη Νίκη Βόλου.

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ η Ένωση συνήλθε, έφερε το ματς στην ισοπαλία και βάσει εικόνας αν δικαιούταν μία ομάδα τη νίκη ήταν εκείνη.

Πολλές ευκαιρίες σε παίκτες με λίγο χρόνο συμμετοχής από το Νίκο Κούστα. Απίθανη εμφάνιση του Μαχαίρα ο οποίος ξεσήκωνε το γήπεδο.

Στο 2ο λεπτό ο Κρητικός πάτησε περιοχή για τη Νίκη, σούταρε χλιαρά από πλάγια θέση και μπλόκαρε ο Θεοχάρης. Στο 9ο λεπτό μετά από λάθος στον άξονα της μεσαίας γραμμής ο Κρητικός πήρε κάποια μέτρα με την μπάλα έδωσε στον Πέττα και εκείνος άνοιξε το σκορ για τη Νίκη για το 1-0.

Στο 14’ μία κεφαλιά του Τιεϊ πέρασε εκτός εστίας, στην πρώτη στιγμή της ΑΕΚ Β’. Η Ένωση μετά το γκολ προσπαθούσε να αντιδράσει αλλά της έλειπε το κάτι παραπάνω στην τελική προσπάθεια. Στο 31’ ο Μαχαίρας έκανε όμορφη ενέργεια από τα αριστερά γύρισε κάθετα και ο Τιεϊ πλάσαρε για να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης ξανά ο Μαχαίρας από τα αριστερά επιχείρησε μία σέντρα, ο Κάτσικας πήδηξε πιο ψηλά από όλους, πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να πάει μόλις άουτ. Στο 51’ εκτέλεση φάουλ με βάθος από τον Μαχαίρα, ο Ραντόνια πετάχτηκε με προβολή έστειλε εκτός εστίας την μπάλα.

Στο 62’ ο Μαχαίρας συνδυάστηκε με τον Γεωργέα, έκανε το σουτ στην αγκαλιά του Γκαραβέλη. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρχαν φάσεις από τις δύο ομάδες.

Ο μόνος παίκτης στο γήπεδο που προκαλούσε τον ενθουσιασμό στην κερκίδα ήταν ο Μαχαίρας με τις προσωπικές του ενέργειες.

Διαιτητής: Γιώργος Μπαλαχούτης

ΑΕΚ Β: Θεοχάρης, Ραντόνια, Γεμπόα, Κοσίδης (26’ Γεωργέας), Παυλίδης, Σαμπανάτζοβις (84’ Μουστάκας), Χριστόπουλος (46’ Λέλεκας), Πανεράς, Μαχαίρας, Κάτσικας (78’ Σκόνδρας), Τιεϊ (46’ Κοντορούχας)

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Γιαννίτσης, Ανδρέου, Αναστασίου, Κυριακίδης, Λίταινας, Γαβριηλίδης, Κρητικός (76’ Μπάλλας) , Πέττας, Κάσσος