Handball Premier: Τεράστιο διπλό κόντρα στον ΠΑΟΚ ο Διομήδης

Ο Διομήδης Άργους στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση πέτυχε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του ΠΑΟΚ, στον αγώνα που έκλεισε τη 10η αγωνιστική της Handball Premier.

Οι «Λύκοι» υποχρέωσαν τον «Δικέφαλο» στη 2η ήττα στο πρωτάθλημα και πρώτη στην έδρα του, παράλληλα ξεπέρασαν τον ΓΣ Δράμας στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Οι παίκτες του Διομήδη αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν με 5-2 στο 9ο λεπτό. Εκμεταλλευόμενοι δίλεπτη σε βάρος του Διομήδη, οι γηπεδούχοι με γκολ των Κουκμίση και Καβουσανάκη προσπέρασαν 6-5 (13').

Χάλκινο η Γκουντούρα, 5η η Γεωργιάδου στο γαλλικό κύπελλο σπάθης στο Στρασβούργο

Η Δώρα Γκουντούρα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο γαλλικό κύπελλο σπάθης στο Στρασβούργο. Μάλιστα η ξιφάχος, εξασφάλισε το μετάλλιο με νίκη κόντρα στην Ισπανίδα Λουσία Μάρτιν-Πορτουγκές, την αθλήτρια που της στέρησε την είσοδο στον τελικό του πρόσφατου παγκοσμίου κυπέλλου στο Αλγέρι.

Η Δώρα Γκουντούρα μαζί με την Δέσποινα Γεωργιάδου αγωνίστηκαν στο ιδιαίτερα ανταγωνιστικό γαλλικό κύπελλο σπάθης, που λειτούργησε και για τις δύο ως προπονητικό τεστ ενόψει των σημαντικών αγωνιστικών ραντεβού που έρχονται, με την Γεωρεγιάδου να παίρνει την 5η θέση.

Volley League: Έκανε... μυθική ανατροπή κι έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού ο Παναθηναϊκός

Το πρώτο ντέρμπι αιωνίων της χρονιάς ήταν απολαυστικό γεμάτο ανατροπές και με πλούσιο θέαμα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-2, όμως ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη 3-2 σετ.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που κατάφερε να ξεφύγει πρώτος στο σκορ χάρη στα σερβίς του Παγένκ για το +3, το οποίο λίγο αργότερα έγινε +5 για το 11-16. Αυτό διατήρησε μέχρι και το 16-21. Εκεί ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεσή του μείωσε στους δύο (21-23), όμως ο Ιντάλγκο τελείωσε μια δύσκολη επίθεση για το 21-24 με το σετ να κλείνει στο 22-25 υπέρ του Ολυμπιακού.

27/11/2022

Formula 1, Ρικάρντο: «Θέλω να ξαναβρώ την αγάπη μου για τo σπορ»

Το 2022 ήταν μία άκρως απογοητευτική σεζόν για τον Ντάνιελ Ρικάρντο. O Αυστραλός τερμάτισε στην 11η θέση στο πρωτάθλημα οδηγών της Formula 1, 85 βαθμούς πίσω από τον teammate του, Λάντο Νόρις. Επιπλέον ο 33χρονος Αυστραλός, έχασε τη θέση του στη βρετανική ομάδα από τον ανερχόμενο Όσκαρ Πιάστρι.

Μαρία Σάκκαρη – Κωνσταντίνος Μητσοτάκης: Η τρυφερή φωτογραφία από τις διακοπές τους στα Χανιά (ΦΩΤΟ)

Ο έρωτας καλά κρατεί όπως όλα δείχνουν στη σχέση της Μαρίας Σάκκαρη με τον Κωνσταντίνο Μητσοτάκη, οι οποίοι παραμένουν φουλ ερωτευμένοι.

Το ζευγάρι συνεχίζει να είναι μαζί κι ερωτευμένο, παρά την έντονη φημολογία του τελευταίου διαστήματος για «σύννεφα» στη σχέση τους.

Ο γιος του πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη και της Μαρέβας Γκραμπόφσκι και η γνωστή τενίστρια έχουν επιλέξει να κρατούν χαμηλούς τόνους στη σχέση τους, ωστόσο, η Μαρία Σάκκαρη το απόγευμα του Σαββάτου 26/11 έκανε μια εξαίρεση και δημοσίευσε μια φωτογραφία με τον αγαπημένο της από το καλοκαίρι.

Volley League Γυναικών: Άνετο 3-0 επί του Αιγάλεω η ΑΕΚ και παραμονή στην 3η θέση

Με όπλο το μπλοκ και με κορυφαία την Κωνσταντίνα Βλαχάκη, η Α.Ε.Κ. δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στο Αιγάλεω, το οποίο και νίκησε με 3-0 (25-15, 25-17, 25-15).

26/11/2022
Live: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-2 (22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-10)

Ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή και νίκησε στο ντέρμπι με 3-2 σετ. Το πέμπτο σετ το πήρε με 15-10.

Εκπληκτικό ντέρμπι στο κλειστό του Αγ. Θωμά. Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός είναι ισόπαλοι 2-2 σετ και θα λύσουν τις διαφορές του στο πέμπτο σετ.

Ο Παναθηναϊκός παρότι βρέθηκε πίσω με 2-0, κατάφερε να ισοφαρίσει στο ντέρμπι των «αιωνίων».

26/11/2022

Handball Premier: Με νίκες προχώρησαν ο Ιωνικός και ο ΑΣΕ Δούκα στη 10η αγωνιστική

Σημαντικές νίκες στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Handball Premier σημείωσαν ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας και ο ΑΣΕ Δούκα.

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας δίποντο πήρε ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας, επικρατώντας εντός έδρας της Πυλαίας με 30-26. Οι γηπεδούχοι είχαν σε σπουδαία ημέρα τους Χαντέλη (9 γκολ) και Κουκουλά (8 γκολ) που σημείωσαν παραπάνω από τα μισά γκολ της ομάδας τους, ενώ για ένα ακόμη ματς ο Μπραουδάκης είχε σημαντικές αποκρούσεις για την ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας.

Volley League Γυναικών: Υπέταξε τον Άρη στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Ολυμπιακός

Σε ένα ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-1 σετ του Άρη στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη πραγματοποιώντας την 5η διαδοχική του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Κορυφαίες για την ομάδα του Λορέντσο Μιτσέλι, η Βίλμα Σάλας και η Tζάαλι Γουίντερς.

26/11/2022

Volley League: Παρθενική νίκη για τον Άθλο Ορεστιάδας κόντρα στην Κηφισιά

«Σεφτέ» στις νίκες πραγματοποίησε ο Άθλος Ορεστιάδας στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας εκτός έδρας της Κηφισιάς, με σκορ 3-2 σετ (25-21, 19-25, 18-25, 25-22, 14-16) στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής της Volley League.

Η ομάδα της Ορεστιάδας, αν και αρχικά βρέθηκε πίσω στα σετ (1-0), κατάφερε να ανεβάσει το ρυθμό της και ν' ανατρέψει το σκορ (1-2), παίζοντας πολύ καλό βόλεϊ. Βέβαια, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στη συνέχεια και με σκορ 25-22 κατέκτησαν το τέταρτο σετ ισοφαρίζοντας (2-2), με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στο tie-break.

Volley League Γυναικών: «Πάρτι» κόντρα στη Θέτιδα για τον Παναθηναϊκό

Περίπου μιάμιση ώρα χρειάστηκε η ομάδα του Παναθηναϊκού για να πάρει μία εύκολη νίκη, με σκορ 3-0 σετ (25-17, 25-18, 25-21), κόντρα στην Θέτιδα Βούλας, για την 7η αγωνιστική της Volley League γυναικών.

26/11/2022
Handball Premier: Συνέχισε το σερί του ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 33-20 της ΧΑΝΘ στη δέκατη αγωνιστική της Handball Premier.

Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν την ένατη σερί νίκη τους, μετά την ήττα της πρεμιέρας από την ΑΕΚ, και παρέμειναν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από τους «κιτρινόμαυρους».

Ο Γιώργος Καρασαββίδης είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς νέους παίκτες, αφού η ομάδα του πήρε γρήγορα ευρύ προβάδισμα.

Πρώτοι σκόρερ με πέντε γκολ ήταν οι Ρούσσος και Δομπρής, ενώ από τέσσερα πέτυχαν οι Παπαβασίλης, Μπάγιος και Λιόλιος.

26/11/2022

ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ: Διακοπές στην Ισλανδία ο Τσιτσιπάς

Την ώρα που οι περισσότεροι συναθλητές του βρίσκονται στις Μαλδίβες, ο Στέφανος Τσιτσιπάς... ψήφισε για άλλη μια φορά Ισλανδία!

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας κάνει εκεί διακοπές μαζί με την οικογένειά του και, μάλιστα, είχε και συνάντηση με τον πρόεδρο της χώρας Γκούντνι Γιοχάνεσον.

Ο Στεφ ολοκλήρωσε τη σεζόν πριν από οκτώ μέρες στο Τορίνο και 8-10 Δεκεμβρίου θα λάβει μέρος στο τουρνουά επίδειξης Dirijah Cup στη Σαουδική Αραβία. Οι μέρες ξεκούρασης, δηλαδή, δεν θα είναι και πολλές!

Volley League Γυναικών: Ασταμάτητος ο ΠΑΟΚ με 7Χ7

Ο ΠΑΟΚ παρέμεινε αήττητος και στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Volley League γυναικών με τη νίκη επί του Ζ.Α.Ο.Ν με 3-0 σετ.

Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο είχε εύκολο έργο κόντρα στον Ζ.Α.Ο.Ν, αν και οι φιλοξενούμενες στο τρίτο σετ έκαναν το παιχνίδι αρκετά αμφίρροπο και βρέθηκαν κοντά στο να κερδίσουν ένα σετ.

Α1 πόλο ανδρών: Η Βουλιαγμένη έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του Β' ομίλου

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης κυριάρχησε και στο ντέρμπι του Β' Ομίλου κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, που έγινε, εξ' αναβολής για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών, το Σάββατο (26/11) το απόγευμα στο κολυμβητήριο του Λαιμού.

Οι σύγχρονοι "μπέμπηδες" του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς επιβλήθηκαν με 13-9 επί της "ελαφράς ταξιαρχίας" και απολαμβάνουν πλέον τη μοναξιά στην κορυφή του Β’ Ομίλου με 27 βαθμούς, διατηρώντας και το απόλυτο των νικών (9 στα 9), ενώ η "ελαφρά ταξιαρχία έμεινε στους 21 και τη δεύτερη θέση.

Α1 Χάντμπολ Γυναικών: Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 29-17 του Ορφέα Σουρωτής για την έβδομη αγωνιστική της Α1 χάντμπολ γυναικών.

Οι «κιτρινόμαυρες» πήραν άνετα το τρίποντο, έχοντας κορυφαία τη Φράγκα με εννιά γκολ και ακολούθησε η Μπόργκες με πέντε. Για τον Ορφέα ξεχώρισε η Μαυροπούλου επίσης με εννιά.

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 7-4, 9-5, 10-5, 13-6, 13-8 (Ημχ.), 16-10, 19-10, 22-12, 25-15, 26-16, 29-17.

26/11/2022
Volley League Γυναικών: Εντός έδρας υποχρεώσεις για τους πρωτοπόρους

Με τις αναμετρήσεις της 7ης αγωνιστικής συνεχίζεται σήμερα το πρωτάθλημα της Volley League Γυναικών.

Η τετράδα της κορυφής αγωνίζεται εντός έδρας, με τον πρωτοπόρο και αήττητο ΠΑΟΚ να υποδέχεται τον ουραγό ΖΑΟΝ, ενώ ο δεύτερος Ολυμπιακός κοντράρεται με τον Άρη σε μια επανάληψη της περσινής ημιτελικής σειράς.

Στη Νέα Φιλαδέλφεια η ΑΕΚ αντιμετωπίζει τον Αιγάλεω, ενώ στο κλειστό του Αγίου Θωμά ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Θέτιδα, στη "μάχη" των Ευρωπαίων, αλλά και στο πιο αμφίρροπο ματς κι ας βρίσκονται οι φιλοξενούμενες στην 9η θέση.

26/11/2022
Volley League Ανδρών: Ντέρμπι «αιωνίων» στον Άγιο Θωμά

Το ντέρμπι μεταξύ του πρωταθλητή της περσινής σεζόν Παναθηναϊκού και του φετινού πρωτοπόρου και μόνου αήττητου Ολυμπιακού δεσπόζει στο πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Volley League Ανδρών.

Οι πράσινοι για πρώτη φορά θα δώσουν ένα ντέρμπι με την παρουσία οπαδών τους στον Άγιο Θωμά, καθώς λόγω της τιμωρίας τους έπαιξαν χωρίς θεατές με ΠΑΟΚ και Φοίνικα Σύρου.