Μαρσειγ

Ligue 1: Πήρε το ντέρμπι και ανέβηκε 2η η Μαρσέιγ

Η Μαρσέιγ πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Λιόν και ανέβηκε στη 2η θέση της Ligue 1. Η ατμόσφαιρα στην Μασσαλία ήταν τεταμένη πολύ πριν το παιχνίδι. Οπαδοί της Μαρσέιγ επιτέθηκαν στο λεωφορείο της αποστολής της Λιόν, ο Ζαν Μισέλ Ολάς απείλησε ότι η ομάδα του δεν θα παίξει αν συμβεί το παραμικρό μετά από αυτό, όμως τελικά το ντέρμπι ξεκίνησε και η Μαρσέιγ ήταν η μεγάλη νικήτρια.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, πήραν το προβάδισμα με πέναλτι του Παγιέ στο 18΄, ενώ ο Γάλλος μέσος έκανε και το 2-0 στο 39΄ για τους πολύ παθιασμένους Μασσαλούς. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν καλύτερο πρόσωπο στην επανάληψη, μείωσαν σε 2-1 με τον Ντεμπελέ στο 59΄, βρέθηκαν με παίκτη παραπάνω από το 64’ (κόκκινη στον Γκονθάλεθ), αλλά δεν κατάφεραν ποτέ να ισοφαρίσουν, χάνοντας και άλλο έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα.