ΒΙΝΤΕΟ - NBA: «Σόκαρε» τους Ουόριορς ένας πρώην του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ - Αποτελέσματα και κατάταξη

ΒΙΝΤΕΟ: «Σόκαρε» τους Ουόριορς ένας πρώην του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ - Αποτελέσματα και κατάταξη στο NBA

«Φτωχό» ήταν το πρόγραμμα της ημέρας στο ΝΒΑ, αφού πραγματοποιήθηκαν μόνο τρεις αγώνες.

Οι Πέισερς νίκησαν μέσα στο Γκόλντεν Στέιτ στην παράταση με 121-117, με έναν πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ να κάνει στις κρίσιμες στιγμές της διαφορά.

Ήταν ο Κίφερ Σάικς που πέρασε και δεν… ακούμπησε από την Ελλάδα, αλλά παίζει στους Πέισερς και σήμερα σημείωσε καθοριστικά καλάθια στην παράταση. Τελείωσε το παιχνίδι με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ακόμη για τους Πέισερς, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Σαμπόνις, ΛεΒέρτ, ΜαΚκόνελ, Ουόρεν και Τέρνερ, ο Κρις Ντουάρτε είχε 27 πόντους με 10/16 σουτ.

Για τους Ουόριορς, που υποχρεώθηκαν μόλις στην 4η εντός έδρας ήττα τους σε 21 παιχνίδια, ο Στεφ Κάρι σταμάτησε στους 39 πόντους, αλλά με 6/16 τρίποντα, ενώ 0/7 είχε ο Κλέι Τόμπσον που μέτρησε συνολικά 6/17 σουτ και 12 πόντους. Ο Κέβον Λούνεϊ είχε 13 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Ακόμη, σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Ντάλας, όπου οι Σανς, κυριαρχώντας στην τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 35-19, νίκησαν τους Μάβερικς με 109-101. Ο Κρις Πολ ήταν ο κορυφαίος τους με 20 πόντους, 11 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Για τους «Μαβς» ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 28 πόντους, 8 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Στη Νέα Υόρκη ο Γιόνας Βαλαντσιούνας με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ οδήγησε τους Πέλικανς στο άνετο 102-91 επί των Νικς. Για τους γηπεδούχους ο Μίτσελ Ρόμπινσον είχε 17 πόντους και 15 ριμπάουντ.