μπαρτσελόνα μπάσκετ

Ήττα-σοκ για την Μπαρτσελόνα μετά από ματσάρα

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις αγωνιστικές υποχρεώσεις μετά την περιπέτεια με τον κορονοϊό και γνώρισε ήττα-σοκ εντός έδρας από τη Μανρέσα στην παράταση με 96-65 (86-86 κ.δ.) σε ένα ματς-θρίλερ.

Οι Καταλανοί βρέθηκαν να χάνουν με 77-67 στο 34', «έτρεξαν» σερί 19-9 στα τελευταία 6 λεπτά, όμως στην παράταση έμειναν από δυνάμεις και ηττήθηκαν. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τζο Τόμασον, που με τρίποντο έδωσε τη νίκη στη Μανρέσα, που έφυγε με μεγάλο «διπλό» από την Βαρκελώνη.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν οι  Νίκολα Μίροτιτς, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους, Νάιτζελ Χέιζ με 17 πόντους, Σερχάν Σανλί με 16 και ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις με 15.

Από την πλευρά της Μανρέσα διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι Σιλβέν Φρανσίσκο (25 π., 4/7 τρίπ.), Τσίμα Μονέκε (18 π.). Ισμαέλ Μπάκο (14 π.) και Λουκ Μέιγιε (12 π.).

Ντεμπούτο για τους φιλοξενούμενος έκανε ο 17χρονος Νιγηριανός σέντερ, Τζέιμς Νάτζι, που σημείωσε μάλιστα 10 πόντους, έχοντας 5 τάπες και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 44-37, 59-60, 86-86, 95-96 (παρ.)