Eurobasket U18: Πήρε το "θρίλερ" η Λιθουανία και... περιμένει την Ελλάδα

Παιχνίδι-θρίλερ στο κλειστό της Νέας Ιωνίας, με την Λιθουανία να προηγείται ακόμα και με 19 πόντους διαφορά (29-48, 30'), την Σερβία να κάνει μεγάλη ανατροπή και να μειώνει σε απόσταση βολής (54-56, 54'' για το τέλος), όμως η Lietuva κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη-πρόκριση στα προημιτελικά με 56-54.

Πιο συγκεκριμένα, οι Λιθουανοί σχεδόν απώλεσαν μια διαφορά 17 πόντων, αλλά κράτησαν τη νίκη και πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18. Έτσι θα αντιμετωπίσουν το νικητή της αναμέτρησης Ελλάδα-Φινλανδία αύριο.

Οι Λιθουανοί ήταν για τρία δεκάλεπτο πολύ καλύτεροι των Σέρβων. Προηγήθηκαν από τα πρώτα λεπτά, έφτασαν στο 27-36 στο ημίχρονο και σφράγισαν την τρίτη περίοδο με το επιμέρους 12-2 για να φτάσουν στο 29-48. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια διαφορετική υπόθεση. Η Σερβία μπήκε στο παιχνίδι με ένα 14-0 (43-48, 34’), αλλάζοντας εντελώς την εικόνα της αναμέτρησης. Το πρώτο εύστοχο της Λιθουανίας στο διάστημα αυτό ήρθε στο 34’30’’ (43-50).

Η διαφορά έφτασε και πάλι στο +11 (43-54, 37’50’’), έπεσε στους δύο με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ποχουσέφσκι (54-56, 38’50’’). Οι δύο ομάδες αστόχησαν στις επιθέσεις τους, αλλά ο Μαρτσιουλιόνις (γιος του Σαρούνας) πήρε το επιθετικό ριμπάουντ. Αστόχησε με τη σειρά του, αλλά ο Σινταρεβίτσιους έκλεψε την μπάλα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 56-54.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 27-36, 29-58, 54-56