ΒΙΝΤΕΟ - Τσιρλίντινγκ: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η κόρη του Γκάλη, με δάκρυα στα μάτια ο ζωντανός θρύλος του ελληνικού μπάσκετ

Στιγμές συγκίνησης, μοναδικής χαράς και υπερηφάνειας έζησε ο Νίκος Γκάλης. Ο ζωντανός θρύλος του ελληνικού αθλητισμού βρέθηκε στο ΟΑΚΑ, το γήπεδο που φέρει το όνομά του, όπου και ευτύχησε να δει την κόρη του να αναδεικνύεται πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η Στέλλα Γκάλη συμμετείχε στην εθνική ομάδα Τσιρλίντινγκ και το πρόγραμμα τζαζ που παρουσίασαν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Χάλκινος ο Νανιτζανιάν στους Μεσογειακούς Αγώνες

Αυξάνεται η συλλογή μεταλλίων της Ελλάδας στους Μεσογειακούς Αγώνες του Όραν. Ο Βαγγέλης Νανιτζανιάν κατέκτησε την τρίτη θέση στην κατηγορία 91κ. της πυγμαχίας και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, προσθέτοντας το 17ο μετάλλιο στην ελληνική αποστολή.

Η πορεία του ξεκίνησε με νίκη επί του Αιγύπτιου Ιμπραχίμ στα προημιτελικά με 3-0, ενώ στα ημιτελικά ηττήθηκε με το ίδιο σκορ από τον Ιταλό Μουχιντινέ, ο οποίος στη συνέχεια κατέκτησε την πρώτη θέση.

Μεσογειακοί Αγώνες: Στο βάθρο η Γεωργοπούλου, ασημένιο μετάλλιο στο αρασέ

Τη δεύτερη θέση στα 59κ. στο αρασέ κατέκτησε η Σοφία Γεωργοπούλου στους Μεσογειακούς Αγώνες που διεξάγονται στο Όραν. Η πρωταθλήτρια της άρσης βαρών είχε καλές προσπάθειες στα 89, 92 και 94 κιλά που της έδωσαν το ασημένιο μετάλλιο, πίσω από την Ιταλίδα Ματζίστριες, η οποία σήκωσε 95 κιλά.

Στο ζετέ κατετάγη πέμπτη, μετά από μια πετυχημένη προσπάθεια στα 108κ. και δύο αποτυχημένες στα 113 και τα 115.

Μεσογειακοί Αγώνες - Άννα Κορακάκη: Η ανάκρουση του εθνικού ύμνου με απίστευτη ομίχλη...

Η Άννα Κορακάκη έγινε για μια ακόμα φορά η αιτία, για να ακουστεί ο εθνικός ύμνος. Η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης πήρε το χρυσό μετάλλιο στους Μεσογειακούς Αγώνες που γίνονται στην Αλγερία, αλλά οι καιρικές συνθήκες στην απονομή, ήταν… μοναδικές.
Ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο πρόσθεσε στη συλλογή της η Άννα Κορακάκη, παίρνοντας την πρώτη θέση στο αεροβόλο πιστόλι 10μ. στους Μεσογειακούς Αγώνες που διεξάγονται στο Οράν της Αλγερίας.

«Χρυσή» η Κορακάκη στα 10μ αεροβόλο πιστόλι των Μεσογειακών Αγώνων

Η Άννα Κορακάκη πρόσθεσε ακόμα μία σπουδαία διάκριση στο ενεργητικό της, ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο στην συλλογή της. Η Ελληνίδα χρυσή Ολυμπιονίκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 10μ αεροβόλο πιστόλι στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν, κερδίζοντας την Καμίλ Ζεντρεζέφσκι από την Γαλλία με 17-13 στον τελικό.

Η Κορακάκη προκρίθηκε στον τελικό με την υψηλότερη βαθμολογία και επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί φτάνοντας στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου και υπερασπιζόμενη τον τίτλο που κατέκτησε πριν τέσσερα χρόνια στους Μεσογειακούς της Ταραγόνα.

Ξεπέρασαν τις 10.000 οι Κάρτες Φίλου της ΑΕΚ

Ο οπαδοί της ΑΕΚ είναι στο πλευρό της ομάδας και αυτό αποτυπώνεται, μέσα από τον γρήγορο ρυθμό που φεύγουν οι Κάρτες Φίλου, με την Ερασιτεχνική ΑΕΚ να ανακοινώνει πως ξεπεράστηκε το φράγμα των 10.000.

Συγκεκριμένα μέχρι σήμερα έχουν φύγει 10.780 με τον κόσμο να προχωράει ολοταχώς για νέο ρεκόρ.

02/07/2022

Μεσογειακοί Αγώνες: «Χρυσή» η 4Χ200μ. ελεύθερο ανδρών

Με ένα δεύτερο χρυσό μετάλλιο (τρίτο συνολικά) για την Ελλάδα, ολοκληρώθηκε η 1η ημέρα των αγωνισμάτων κολύμβησης στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν. Ενα μετάλλιο που ήρθε μάλλον... απροσδόκητα, καθώς η ομάδα 4Χ200μ. ελεύθερο ανδρών, αποτελούμενη από τους Δημήτρη Μάρκο, Βαγγέλη Μακρυγιάννη, Κώστα Στάμου και Ανδρέα Βαζαίο, τερμάτισε δεύτερη με 7:17.91, αρκετά πίσω από τους Ιταλούς (7:14.02). Οι τελευταίοι όμως ακυρώθηκαν για αντικανονική αλλαγή κι έτσι η χώρα μας πήρε το χρυσό μετάλλιο.

Μεσογειακοί Αγώνες: «Ασημένιος» ο Τσελίδης στα -90 κιλά

Ένα σκαλοπάτι ψηλότερα στο πόντιουμ των νικητών, σε σχέση με την Ταραγόνα βρέθηκε ο Θεόδωρος Τσελίδης. Ο δις «χάλκινος» πρωταθλητής Ευρώπης, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο της κατηγορίας των -90 κιλών, στους Μεσογειακούς Αγώνες που φιλοξενείται στο Οράν της Αλγερίας, μια θέση πιο ψηλά σε σχέση με το 2018 όταν ήταν τρίτος.

«Χρυσή» η Μαρία Πρεβολαράκη στους Μεσογειακούς Αγώνες!

Η μεγάλη κυρία της ελληνικής πάλης έκανε πάλι το... θαύμα της, αφού κατέκτησε το χρυσό στα 53κ. της ελευθέρας στους Μεσογειακούς αγώνες που διεξάγονται στο Οράν της Αλγερίας.

Φυσικά, αναφερόμαστε στην τεράστια Μαρία Πρεβολαράκη, η οποία πρόσθεσε ακόμα ένα μετάλλιο στην τεράστια συλλογή της.

Μεσογειακοί Αγώνες: Ασημένιο μετάλλιο και για τον Μίτα στην σκοποβολή

Λίγες ώρες μετά τον «ασημένιο» θρίαμβο της Έμμας Κατζουράκη, ο Μάκης Μίτας πανηγύρισε και αυτός μετάλλιο στο σκιτ ανδρών, ίδιας απόχρωσης, καθώς ηττήθηκε στον τελικό από τον Κύπριο Νικολαϊδη.

Eξαιρετική ήταν και η προσπάθεια του Μπάμπη Χαλκιαδάκη, ο οποίος τερμάτισε στην τέταρτη θέση.

Μεσογειακοί Αγώνες: Ασημένιο μετάλλιο για την Έμμα Κατζουράκη στην σκοποβολή

Η Έμμα Κατζουράκη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα του σκιτ στην σκοποβολή στο πλαίσιο των Μεσογειακών Αγώνων που φιλοξενούνται στο Οράν της Αλγερίας.

Είναι το πέμπτο μετάλλιο ως τώρα στους Μεσογειακούς Αγώνες και το πρώτο ασημένιο. Η Χανιώτισσα πρωταθλήτρια της ΣΚΟΛΕΚ, στον τελικό έχασε από την Ιταλιδα Μπαρτολομέι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Μεσογειακοί Αγώνες: Στον τελικό των 53 κιλών η Πρεβολαράκη

Το χρυσό μετάλλιο στα 53 κιλά ελευθέρας πάλης στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν θα διεκδικήσει η Μαρία Πρεβολαράκη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια νίκησε αρχικά με 12-2 τη Γαλλίδα Έμα Λουτενάουερ και, στη συνέχεια, με 10-0 την Ισπανίδα Ρουέντα Φλόρες και προκρίθηκε στον τελικό.

Εκεί θα αντιμετωπίσει την 21χρονη Τουρκάλα Ζεϊνέπ Γετγκίλ στην προσπάθεια για το χρυσό μετάλλιο.

Μεσογειακοί Αγώνες-Γυμναστική: Σοβαροί τραυματισμοί για Τσολακίδη και Κωνσταντινίδη

Οι Τσολακίδης και Κωνσταντινίδης αποχώρησαν τραυματίες κατά τη διάρκεια των αγώνων τους στο Οράν.

Ο Στέφανος Τσολακίδης κατά τη διάρκεια του αγώνα στο άλμα τραυματίστηκε στο γόνατο σε μία προσγείωση που επιχείρησε. Ο πρωταθλητής μας πήγε στο ιατρείο του σταδίου για τις πρώτες βοήθειες και επέστρεψε στο Μεσογειακό Χωριό.

Ο Πύρρος Δήμας β' αντιπρόεδρος στην Παγκόσμια Ομοσπονδία Άρσης Βαρών (IWF)

Μία ιδιαιτέρως τιμητική θέση, σε παγκόσμιο επίπεδο, απέκτησε η ελληνική άρση βαρών, καθώς ο Πύρρος Δήμας εξελέγη β΄ Αντιπρόεδρος στο διοικητικό συμβούλιο της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας (IWF). Παράλληλα, ο καθηγητής ορθοπαιδικής στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και πρόεδρος της Υγειονομικής Επιτροπής του Δ.Σ. της ΕΟΑΒ, Γιώργος Τσικούρης, εξελέγη μέλος στην Ιατρική Επιτροπή της IWF.

Άρση Βαρών: Νέο πόστο για τον Πύρρο Δήμα

Σημαντική στιγμή για την άρση βαρών καθώς ο Πύρρος Δήμας εκλέχθηκε β΄ αντιπρόεδρος στην Παγκόσμια ομοσπονδία.

Κατά τη διάρκεια του συνεδρίου της IWF στα Τίρανα, ο πρώην ολυμπιονίκης και νυν Γενικός Γραμματέας της ελληνικής ομοσπονδίας, πήρε την θέση του δεύτερου αντιπροέδρου, ενώ δεν ήταν ο μόνος Ελληνας που τιμήθηκε με αυτόν τον τρόπο.

Η IWF όρισε στην Ιατρική Επιτροπή της γιατρό τον καθηγητή ορθοπεδικής στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και Πρόεδρο της Υγειονομικής Επιτροπής του Δ.Σ. της ΕΟΑΒ, Γιώργο Τσικούρη.

Μεσογειακοί Αγώνες: «Χάλκινος» ο Πρεβολαράκης

Το πρώτο μετάλλιο για την πάλη και το τέταρτο χρονικά για την Ελλάδα στους Μεσογειακούς Αγώνες, κατέκτησε ο Γιώργος Πρεβολαράκης.

Ο πρωταθλητής των 77 κιλών κατάφερε να φτάσει στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο κι εκεί έπειτα από μία συναρπαστική εξέλιξη, κέρδισε τον Αιγύπτιο Αμπουελάτα.

Ο αγώνας τελείωσε 3-3, αλλά ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε τον τελευταίο καθοριστικό πόντο και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Αντίθετα, Βλαντός και Αλεξανδρίδης αποκλείστηκαν πρόωρα από 125κ. και 57κ. αντίστοιχα.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου: Αποκλεισμός για Τσιρίκο, Αυθίνο στα 3μ.

Χαμηλά έμειναν οι δύο Έλληνες καταδύτες, που συμμετείχαν στον προκριματικό του τραμπολίνο 3μ., στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Βουδαπέστης.

Ο Θάνος Τσιρίκος κατετάγη 37ος με 322,85 βαθμούς και ο Θεόφιλος Αυθίνος 39ος με 312,20β., σε σύνολο 55 αθλητών, και αποκλείστηκαν από τη 18άδα που θα συνεχίσει στον απογευματινό ημιτελικό.

Οι δύο αθλητές μας θα συνεχίσουν τους αγώνες τους την ερχόμενη Πέμπτη, στον προκριματικό του τραμπολίνο 1μ., ενώ ο Τσιρίκος θα αγωνιστεί και το ερχόμενο Σάββατο στην πλατφόρμα 10μ.

«Χρυσός» ο Διονύσης Ξένος στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν

Ο Διονύσης Ξένος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα -67 κιλά στο καράτε στους Μεσογειακού Αγώνες που διεξάγονται στο Οράν της Αλγερίας, κάνοντας ιδανική αρχή για τα ελληνικά χρώματα στη διοργάνωση. Ο πρωταθλητής μας επιβλήθηκε του Λούκα Μαρέσκα στον τελικό και κρέμασε το χρυσό μετάλλιο στο στήθος του.

Μεσογειακοί Αγώνες: Ο Ξένος εξασφάλισε το πρώτο ελληνικό μετάλλιο

Στο καράτε η Ελλάδα  εξασφάλισε το πρώτο της μετάλλιο στους Μεσογειακούς Αγώνες.

Ο Διονύσης Ξένος προκρίθηκε στον τελικό των -67κ. καθώς στα ημιτελικά επικράτησε στα σημεία με 2-0 του Μαροκινού, Σαϊντ Ουμπαγιά, με τον τελευταίο να υποχρεώνεται να εγκαταλείψει τον αγώνα λόγω τραυματισμού.

Παγκόσμιο υγρού στίβου: Η FINA απέκλεισε την Άλβαρεζ από τον τελικό της καλλιτεχνικής κολύμβησης

Η Ανίτα Άλβαρεζ έχασε τις αισθήσεις της μετά το πρόγραμμα της στην καλλιτεχνική κολύμβηση με αποτέλεσμα να χρειαστεί η παρέμβαση της προπονήτριας της Αντρέα Φουέντες, η οποία βούτηξε έγκαιρα για να την σώσει.

Η ίδια μετά το συμβάν μπορεί να καθησύχασε τον κόσμο μέσω ανάρτησης της, ότι είναι υγιής και επικεντρώνεται στον τελικό, παρόλο αυτά η διοργανώτρια αρχή απαγόρευσε τη συμμετοχή της στο τελικό καλλιτεχνικής κολύμβησης.