παοκ μπασκετ

Αποκλεισμός με «μοιραίο» τον Ντι Λέο για τον ΠΑΟΚ

Η Στρασμπούρ πήρε τη νίκη στο τελευταίο δευτερόλεπτο με 80-79, έκανε το 2-0 στη σειρά και απέκλεισε τον ΠΑΟΚ από την συνέχεια του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε μέχρι και με δέκα πόντους, όμως η Στρασμπούρ έκανε την ανατροπή. Ο Ντέιβιντ Ντι Λέο είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στον ΠΑΟΚ ή να οδηγήσει το ματς στην παράταση, αλλά είχε 1/3 βολές, 1.8 δεύτερα πριν το φινάλε.

Η Στρασμπούρ θέλησε να εκμεταλλευτεί την αρετή της. Την επίθεση. Και το έκανε με ευκολία, όσο οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν μπορούσαν να ελέγξουν τα ριμπάουντ. Αυτό ήταν και το παράπονο του Άρη Λυκογιάννη στα τάιμ άουτ. Κάπως έτσι, η γαλλική ομάδα βρέθηκε μπροστά στο σκορ από την αρχή και κατάφερε να ξεφύγει με 18-9 και 23-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε. Τη στιγμή που η Στραμπούρ ξέφυγε με διαφορά 13 πόντων, με το τρίποντο του Τζάρελ Έντι (22-35), η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκανε ένα επιμέρους σκορ 12-2 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μειώνοντας σε 34-37.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον ΠΑΟΚ. «Χτύπησε» την Στρασμπούρ στο αδύναμο σημείο της, την άμυνα. Και δικαιώθηκε. Ένα τρίποντο του Ντι Λέο από ασίστ του Βαγγέλη Μάντζαρη, 5:43 πριν το τέλος της περιόδου, έφερε τον ΠΑΟΚ για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά από αρκετή ώρα (44-42).

Και από εκείνο το σημείο, οι Θεσσαλονικείς «έχτισαν» στο μομέντουμ. Ένα σερί 10-2 τους έδωσε προβάδισμα 10 πόντων (54-44), με το δεκάλεπτο να κλείνει με 57-52, χάρη σε ένα τρίποντο του Έντι.

Η Στρασμπούρ εκμεταλλεύτηκε το καλό ποσοστό στα τρίποντα και με ένα απ' αυτά, αφού πρώτα... ροκάνισε τη διαφορά, την έφερε στο καλάθι (67-65).

Και ένα ακόμα σουτ τριών πόντων, έφερε τους Γάλλους στον πόντο (69-68). Και μέχρι το φινάλε, το ματς ήταν ένα ντέρμπι. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να ξεφύγει, αλλά δεν μπορούσε, αφού η Στρασμπούρ έβρισκε σχεδόν πάντα τη λύση. Μάλιστα, λίγο πριν το φράγμα των τριών λεπτών για το τέλος, οι Γάλλοι έκαναν την ολική ανατροπή περνώντας με 74-75 με γκολ-φάουλ του Λάνσντοουν.

Ο Καμαριανός έδωσε τη λύση με δίποντο για το 76-75, προτού ο Ρόμπερτσον κερδίσει τρεις βολές και φέρει ξανά την ομάδα του στο όριο της πρόκρισης (76-78).

Ο Καμαριανός ήταν και πάλι εκεί με ένα κρίσιμο δίποντο για το 78-78, όμως ο Ρόμπερτσον με το δεύτερο συνεχόμενο καλάθι του έκανε το 78-80.

Στα 26.6 δεύτερα ο ΠΑΟΚ έπαιξε άμυνα και κέρδισε την κατοχή, υποχρεώνοντας την Στρασμπούρ σε παραβίαση του χρόνου των 24 δευτερολέπτων. Ο Ντέιβιντ Ντι Λέο είχε την τύχη του αγώνα στα χέρια του. Τρεις βολές με 1.8 δεύτερα για το τέλος, μετά το φάουλ που κέρδισε σε τρίποντο! Έχασε την πρώτη, ευστόχησε στη δεύτερη, αλλά όχι και στην τρίτη. Η Στραμπούρ επικράτησε με 80-79 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-37, 57-52, 79-80