Πράσινο Ακρωτήρι

ΒΙΝΤΕΟ: Με το «δεξί» το Πράσινο Ακρωτήρι χάρη στον Γκάρι Ροντρίγκες

Μία ασίστ του Γκάρι Ροντρίγκες βοήθησε το Πράσινο Ακρωτήρι να επικρατήσει με 1-0 της Αιθιοπίας και να κάνει ιδανικό ξεκίνημα στο Κόπα Άφρικα.

Οι Αιθίοπες θέλησαν να αποδείξουν ότι δεν βγάζουν μόνο δρομείς μεγάλων αποστάσεων, όμως η πρεμιέρα τους στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής δεν πήγε, όπως την σχεδίαζαν.

Μόλις στο 12ο λεπτό το VAR υπέδειξε στον διαιτητή να βγάλει την κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα του Μπαγέχ που στέρησε καθαρή ευκαιρία για γκολ από αντίπαλο, και η πλάστιγγα έγειρε από νωρίς.

Το Πράσινο Ακρωτήρι έκλεισε στο μισό γήπεδο την αντίπαλό του και δικαιώθηκε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Από συστημένη σέντρα του Γκάρι Ροντρίγκες, ο Ταβάρες άνοιξαν το σκορ (45’) και η μισή δουλειά είχε γίνει.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «καρχαρίες» διαχειρίστηκαν άριστα το προβάδισμα και παρότι δεν πέτυχαν δεύτερο τέρμα, κράτησαν την νίκη και τους τρεις βαθμούς,