Φιορεντίνα

ΒΙΝΤΕΟ: Ξέσπασε στην Τζένοα με έξι γκολ η Φιορεντίνα

Η Φιορεντίνα έκανε «σάκο του μποξ» την Τζένοα, την οποία συνέτριψε με 6-0 εντός έδρας και «έπιασε» την Ρόμα στην 6η θέση της βαθμολογίας της Serie A που δίνει το τελευταίο εισιτήριο για την έξοδο στην Ευρώπη.

Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς προσπάθησε στο 11ο λεπτό να «νικήσει» τον Σαλβατόρε Σιρίγκου με εκτέλεση αλά Πανένκα από την άσπρη βούλα, όμως είδε τον γκολκίπερ της Τζένοα να μπλοκάρει, αστοχώντας έτσι στο 13ο πέναλτι που εκτέλεσε σε ματς της Serie A μετά από 12 επιτυχημένες εκτελέσεις.

Αυτό πάντως δεν πτόησε τους «βιόλα», που ήταν απολαυστικοί στη συνέχεια και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου που τους βρήκε να έχουν προβάδισμα τριών γκολ από τους Οντριοθόλα (15'), Μποναβεντούρα (34') και Μπιράγκι (απίστευτη εκτέλεση φάουλ στο 42').

Στο 51ο λεπτό το "Φράνκι" σηκώθηκε στο πόδι, με τον Βλάχοβιτς να κάνει εκπληκτικό κοντρόλ και να «γράφει» το 4-0 με θαυμάσια λόμπα, για να φτάσει τα 17 γκολ στη φετινή Serie A. Έτσι έγινε  μόλις ο δεύτερος παίκτης των «βιόλα» που βρίσκει δίχτυα σε επτά διαδοχικά εντός έδρας ματς πρωταθλήματος, μετά τον Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο το 2008.

Ο καπιτάνο Μπιράγκι έκανε δύο τα προσωπικά του γκολ στο παιχνίδι στο 69', ξανά με εκτέλεση φάουλ, ανεβάζοντας και άλλο το δείκτη του σκορ, ενώ το «πάρτι» της ομάδας της Τοσκάνης ολοκληρώθηκε στο 77' όταν ο Τορέιρα διαμόρφωσε το τελικό 6-0.