ΒΙΝΤΕΟ - Χαντάβα: «Θα είμαι στην εθνική όποτε με χρειάζεται»

Το πρώτο στάδιο της προετοιμασίας της εθνικής γυναικών εν όψει του προκριματικού ομίλου του Ευρωβόλεϊ 2023 ξεκίνησε την περασμένη Δευτέρα (4/7) στο κλειστό του Ρέντη.

Κι ανάμεσα στις αθλήτριες που υποδέχθηκε το προπονητικό τιμ ήταν κι η Εύα Χαντάβα, η οποία για μια ακόμη φορά δήλωσε «παρούσα» στο προσκλητήριο της εθνικής ομάδας.

Α1 Πόλο Ανδρών: Ανανέωσε με τον Ολυμπιακό ο Δερβίσης

Το σκουφάκι του Ολυμπιακού θα συνεχίζει να φοράει ο Γιώργος Δερβίσης, με τον Έλληνα διεθνή πολίστα να ανανεώνει το συμβόλαιό του με τους Πειραιώτες.

«Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. ανακοινώνει την ανανέωση της συνεργασίας του με τον Γιώργο Δερβίση. Ο διεθνής Έλληνας αμυντικός υπέγραψε το νέο του συμβόλαιο και παραμένει στο ρόστερ της ομάδας πόλο Ανδρών του συλλόγου».

Η δήλωση του Γιώργου Δερβίση στο olympiacossfp.gr:

06/07/2022
Χειρουργήθηκαν οι Φουντούλης και Ζερδεβάς

Με απόλυτη επιτυχία χειρουργήθηκαν σήμερα (5/7), από τον χειρούργο ορθοπεδικό με εξειδίκευση στις αθλητικές κακώσεις Γιώργο Καραχάλιο, οι διεθνείς μας πολίστες Γιάννης Φουντούλης και Μάνος Ζερδεβάς.

Ο πρώτος, ταλαιπωρούνταν με χρόνιο πρόβλημα στον αντίχειρα του, αλλά παρόλα αυτά αγωνίστηκε στη Βουδαπέστη, ενώ ο Ζερδεβάς τραυματίστηκε στο αριστερό του χέρι (μερική ρήξη τένοντα) στην διάρκεια του Παγκοσμίου πρωταθλήματος (σ.σ. στον προημιτελικό αγώνα με τις ΗΠΑ) και απουσίασε τόσο από τον ημιτελικό με την Ιταλία, όσο και τον μικρό Τελικό με την Κροατία.

05/07/2022
Α1 Πόλο Ανδρών: Νέος προπονητής του Ολυμπιακού ο Ιγκόρ Μιλάνοβιτς

Στο πρόσωπο του Σέρβου Ιγκόρ Μιλάνοβιτς βρήκε ο Ολυμπιακός τον αντικαταστάτη του Θοδωρή Βλάχου για τον πάγκο του!

«Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας του με τον Ιγκόρ Μιλάνοβιτς. Ο Σέρβος προπονητής αναλαμβάνει την τεχνική ηγεσία της ομάδας πόλο Ανδρών του συλλόγου.

05/07/2022
Εθνική πόλο: «Θέλουμε κάποια στιγμή και το χρυσό»

Με πλατιά χαμόγελα αλλά και μια μικρή πικρία γιατί πίστευαν πως μπορούσαν και το χρυσό μετάλλιο, επέστρεψαν πριν από λίγη ώρα στην Αθήνα τα μέλη της Εθνικής πόλο με το χάλκινο μετάλλιο από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου της Βουδαπέστης. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Θοδωρής Βλάχος και οι παίκτες του θεωρούν πως μπορούν να στοχεύσουν ακόμη πιο ψηλά στις επόμενες προκλήσεις.

04/07/2022
Πόλο - Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: Μέλος της καλύτερης ομάδας ο Κάκαρης

Το Παγκόσμιο πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε και η Ισπανία είναι νέα κάτοχος του τίτλου. Κορυφαίος παίκτης του τελικού αναδείχθηκε ο 36χρονος παίκτης της ΜπαρτσελονέταΦελίπε Περόνε ενώ στην καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης βρίσκεται και ο Κώστας Κάκαρης.

Ο Έλληνας φουνταριστός, πρώην παίκτης του Ολυμπιακού και νυν της Γιουγκ, έκανε σπουδαίες εμφανίσεις και είδε το όνομα του δίπλα στους: Μπόουεν, Ντι Φούλβιο, Γρανάδος, Χαρκόφ και Στράινια Ράσοβιτς.

04/07/2022
ΒΙΝΤΕΟ - Με το χάλκινο μετάλλιο στο στήθος οι Έλληνες πολίστες - Η απονομή

Για ακόμα μία φορά η εθνική Ελλάδος στο πόλο μας έκανε υπερήφανους. Χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα και η ελληνική σημαία στους ιστούς με τις σημαίες των κορυφαίων του κόσμο στην υδατοσφαίριση.

Την απονομή των μεταλλίων στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε η ο πρόεδρος της ΚΟΕ και αντιπρόεδρος της FINA, Κυριάκος Γιαννόπουλος.

03/07/2022
Παγκόσμιο Υγρού Στίβου: «Εκθρόνισε» την Ιταλία η Ισπανία

Η Ισπανία επιβεβαίωσε την αγωνιστική ανωτερότητα που επέδειξε καθ΄όλη τη διάρκεια του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Βουδαπέστης και επανήλθε στην κορυφή της ανδρικής υδατοσφαίρισης μετά από 21 χρόνια.

Επικρατώντας της Ιταλίας στον τελικό με 15-14 στα πέναλτι (κ.α. 9-9), οι Ιβηρες κατέκτησαν τον τίτλο για τρίτη φορά στην ιστορία τους και πήραν ρεβάνς από τους «σετεμπέλο» για την προ τριετίας ήττα τους στον τελικό της Γκουανγκζού, αλλά και εκείνες του παρελθόντος (στο Παγκόσμιο του 1994 και κυρίως στους Ολυμπιακούς της Βαρκελώνης το 1992).

03/07/2022
Εθνική Πόλο Ανδρών: Χωρίς Ζερδεβά και Φουντούλη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Σπλιτ

Η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης ανδρών γιορτάζει την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης. Με την επιστροφή στην Αθήνα και μετά τις απαραίτητες ανάσες, θα αρχίσει η προετοιμασία για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Σπλιτ (29 Αυγούστου-10 Σεπτεμβρίου) και μπροστά σε αυτό το νέο στόχο ο Θοδωρής Βλάχος και ο συνεργάτης του Τάσος Σχίζας, θα έχουν δύο απουσίες.

Ο Μάνος Ζερδεβάς και ο αρχηγός Γιάννης Φουντούλης θα απουσιάσουν από την προσπάθεια της εθνικής ομάδας να κατακτήσει το πρώτο της μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

03/07/2022
Δεύτερο μετάλλιο για Ντουντουνάκη στο Οράν, «ασημένια» στα 50μ. ύπτιο

Η Άννα Ντουντουνάκη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο και ανέβηκε για δεύτερη φορά στο βάθρο των Μεσογειακών Αγώνων του Οράν.

Το 21ο μετάλλιο της Ελλάδας στους Μεσογειακούς αγώνες και δεύτερο προσωπικό κατέκτησε η Άννα Ντουντουνάκη στα 50μ. ύπτιο. Η πρωταθλήτριά μας κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο τερματίζοντας σε χρόνο 28.68.

03/07/2022
ΒΙΝΤΕΟ - Χαμός στο πούλμαν της Εθνικής μετά τη νίκη επί των Κροατών

Η Εθνική Πόλο κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου της Βουδαπέστης, μετά τη νίκη επί της Κροατίας με 9-7.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου ξέσπασαν σε έξαλλους πανηγυρισμούς, με το πάρτι να συνεχίζεται και στο πούλμαν όπου μετέβαιναν οι πολίστες της γαλανόλευκης μετά τη λήξη του αγώνα. Η Κολυμβητική ομοσπονδία ανέβασε στο Instagram ένα βίντεο στο οποίο τραγουδούσαν με την ψυχή τους το "Ελλάς, ολέ, ολέ".

03/07/2022
Αυγενάκης για Εθνική Πόλο: «Συνεχώς στις κορυφές του κόσμου, συγχαρητήρια σε όλους»

Ο υφυπουργός αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, συνεχάρη την Εθνική πόλο για την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου της Βουδαπέστης, μετά τη νίκη επί της Κροατίας. Ο Αυγενάκης μοίρασε μπράβο σε όλους τους συντελεστές της επιτυχίας, τους αθλητές, τους προπονητές και την ομοσπονδία.

03/07/2022
Τζωρτζάτος: «Προσπαθώ χρόνια να φτάσω σε αυτό το επίπεδο»

Η αποστολή του δεν ήταν καθόλου εύκολη αφού κλήθηκε να μπει στο σκουφάκι του Μάνου Ζερδεβά μετά τον τραυματισμό του τελευταίου κατά τη διάρκεια του προημιτελικού με τις ΗΠΑ και να υπερασπιστεί εκείνος την εστία της εθνικής πόλο ανδρών, ωστόσο ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος αντεπεξήλθε με επιτυχία.

03/07/2022
Συγκινημένος ο Βλάχος: «Το λαβωμένο λιοντάρι βρυχάται πιο δυνατά»

Συγκινημένος και περήφανος δήλωσε ο Θοδωρής Βλάχος, με την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα από την Εθνική ομάδα πόλο Ανδρών.

03/07/2022
Γενηδουνιάς: «Αφιερωμένο στους Ζερδεβά - Παπαναστασίου»

Η Εθνική πόλο ανδρών επικράτησε 9-7 της Κροατίας και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου. Ο Ντίνος Γενηδουνιάς στις δηλώσεις του στην ΕΡΤ αφιέρωσε την επιτυχία στους τραυματίες Ζερδεβά - Παπαναστασίου και τόνισε πως η ομάδα διαθέτει μέλλον και δεν της φτάνει μία 3η θέση.

03/07/2022
Τρίτο χάλκινο μετάλλιο για την Εθνική πόλο

Από το Μόντρεαλ στο Καζάν και από εκεί στη Βουδαπέστη. Αυτοί είναι οι τρεις «σταθμοί» που η Ελλάδα ανέβηκε στο βάθρο, σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα πόλο ανδρών.

Φέτος οι φιλοδοξίες έφταναν ένα βήμα παραπάνω, ωστόσο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε να κερδίσει την Ιταλία στα ημιτελικά κι έτσι έχασε την ευκαιρία να παίξει για πρώτη φορά σε τελικό Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Εχει 0/5 στους ημιτελικούς, ωστόσο σε μικρούς τελικούς έχει τρία χάλκινα μετάλλια, αυτά του 2005 στον Καναδά και του 2015 στο Καζάν, καθώς και δύο 4ες θέσεις (2003 Βαρκελώνη και 2017 Βουδαπέστη).

03/07/2022
ΒΙΝΤΕΟ - Τρίτη στον κόσμο η Ελλαδάρα που «βύθισε» τους Κροάτες

Η Εθνική μας ομάδα κατέκτησε το τρίτο χάλκινο μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα στην ιστορία της, μετά από εκείνα του 2005 και του 2015, καθώς νίκησε την Κροατία με 9-7. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ο Κώστας Κάκαρης, ο οποίος σημείωσε τρία γκολ. Οι Έλληνες στάθηκαν εξαιρετικά στην άμυνα, καθώς η εστία του Τζωρτζάτου παραβιάστηκε μόνο όταν οι Κροάτες είχαν παίκτη παραπάνω.

03/07/2022
Live Streaming: Ελλάδα – Κροατία 9-7 (Τελικό)

Δείτε σε live streaming τον μικρό τελικό του πόλο Ανδρών ανάμεσα στην Ελλάδα και την Κροατία για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου.

Το πρώτο και το τελευταίο παιχνίδι της Εθνικής ομάδας πόλο των Ανδρών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου, έμελλε να είναι με την Κροατία. Σήμερα, όμως κρίνεται ένα μετάλλιο: το χάλκινο.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

03/07/2022
Πόλο: Για το τρίτο χάλκινο σε Παγκόσμιο η Εθνική

Η εθνική ομάδα πόλο ανδρών μπορεί να μην κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Υγρού Στίβου, αλλά ο στόχος του μεταλλίου παραμένει ανοιχτός, καθώς το μεσημέρι της Κυριακής (3/7, 15:20) αντιμετωπίζει την Κροατία στον μικρό τελικό.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου θα διεκδικήσουν το τρίτο χάλκινο ύστερα από εκείνα στο Μόντρεαλ το 2005 και στο Καζάν το 2015. Η Εθνική μας είχε συναντήσει τους Κροάτες και στο ξεκίνημα αυτού του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, στο ντέρμπι του β' ομίλου, όπου είχε έρθει ισόπαλη με τους αντιπάλους της με 8-8.

03/07/2022
Πόλο - Ακλόνητες στην κορυφή οι ΗΠΑ

Πρωταθλήτρια κόσμου για τέταρτη διαδοχική φορά αναδείχθηκε η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης των ΗΠΑ. Οι Αμερικανίδες δεν πτοήθηκαν από το κατάμεστο «Αλφρεντ Χάγιος» και επικράτησαν 9-7 της οικοδέσποινας Ουγγαρίας, στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Βουδαπέστης, κατακτώντας τον τίτλο για έβδομη φορά συνολικά.