Handball Premier: Τεράστιο διπλό κόντρα στον ΠΑΟΚ ο Διομήδης

Ο Διομήδης Άργους στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση πέτυχε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του ΠΑΟΚ, στον αγώνα που έκλεισε τη 10η αγωνιστική της Handball Premier.

Οι «Λύκοι» υποχρέωσαν τον «Δικέφαλο» στη 2η ήττα στο πρωτάθλημα και πρώτη στην έδρα του, παράλληλα ξεπέρασαν τον ΓΣ Δράμας στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Οι παίκτες του Διομήδη αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν με 5-2 στο 9ο λεπτό. Εκμεταλλευόμενοι δίλεπτη σε βάρος του Διομήδη, οι γηπεδούχοι με γκολ των Κουκμίση και Καβουσανάκη προσπέρασαν 6-5 (13').

Handball Premier: Με νίκες προχώρησαν ο Ιωνικός και ο ΑΣΕ Δούκα στη 10η αγωνιστική

Σημαντικές νίκες στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Handball Premier σημείωσαν ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας και ο ΑΣΕ Δούκα.

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας δίποντο πήρε ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας, επικρατώντας εντός έδρας της Πυλαίας με 30-26. Οι γηπεδούχοι είχαν σε σπουδαία ημέρα τους Χαντέλη (9 γκολ) και Κουκουλά (8 γκολ) που σημείωσαν παραπάνω από τα μισά γκολ της ομάδας τους, ενώ για ένα ακόμη ματς ο Μπραουδάκης είχε σημαντικές αποκρούσεις για την ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας.

Handball Premier: Συνέχισε το σερί του ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 33-20 της ΧΑΝΘ στη δέκατη αγωνιστική της Handball Premier.

Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν την ένατη σερί νίκη τους, μετά την ήττα της πρεμιέρας από την ΑΕΚ, και παρέμειναν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από τους «κιτρινόμαυρους».

Ο Γιώργος Καρασαββίδης είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς νέους παίκτες, αφού η ομάδα του πήρε γρήγορα ευρύ προβάδισμα.

Πρώτοι σκόρερ με πέντε γκολ ήταν οι Ρούσσος και Δομπρής, ενώ από τέσσερα πέτυχαν οι Παπαβασίλης, Μπάγιος και Λιόλιος.

26/11/2022
Α1 Χάντμπολ Γυναικών: Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 29-17 του Ορφέα Σουρωτής για την έβδομη αγωνιστική της Α1 χάντμπολ γυναικών.

Οι «κιτρινόμαυρες» πήραν άνετα το τρίποντο, έχοντας κορυφαία τη Φράγκα με εννιά γκολ και ακολούθησε η Μπόργκες με πέντε. Για τον Ορφέα ξεχώρισε η Μαυροπούλου επίσης με εννιά.

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 7-4, 9-5, 10-5, 13-6, 13-8 (Ημχ.), 16-10, 19-10, 22-12, 25-15, 26-16, 29-17.

26/11/2022

Handball Premier: Εύκολη νίκη για τον Ολυμπιακό

Εύκολο βράδυ πέρασε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας, τον οποίο νίκησε με 36-30 εκτός έδρας. Οι Πειραιώτες μετά την περσινή ήττα-σοκ από τον Ιωνικό, μπήκαν πιο αποφασισμένα και από το πρώτο πεντάλεπτο ξέφυγαν στο σκορ με 4-2, σκοράροντας τα τρία από τα τέσσερα γκολ στην κόντρα (Παπαβασιλείου και δύο ο Βέμπερ).

Οι περσινοί πρωταθλητές δεν έριξαν τον ρυθμό τους και στο 24’ βρέθηκαν στο +8 (16-8) και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 20-11

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χάντμπολ: Η Εθνική Γυναικών κληρώθηκε με τη Γερμανία

Πραγματοποιήθηκε στη Λιουμπλιάνα της Σλοβενίας, στο περιθώριο της τελικής φάσης του ΕHF EURO 2022 Γυναικών, η κλήρωση για τα πλέι οφ του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Γυναικών του 2023 που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Δανίας, της Σουηδίας και της Νορβηγίας.

Η Ελλάδα κληρώθηκε να αντιμετωπίσει τη Γερμανία, την οποία είχε αντιμετωπίσει στην κυρίως προκριματική φάση του ΕURO 2022.

O πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί εκτός έδρας στις 7/8 Απριλίου και ο επαναληπτικός στην Ελλάδα 11/12 Απριλίου.

Handball Premier: Μία ωραία προπόνηση για την ΑΕΚ κόντρα στην ΧΑΝΘ

Σταθερά μόνη στην κορυφή της Handball Premier παραμένει η ΑΕΚ.

Κόντρα στον ουραγό ΧΑΝΘ, έκανε μία ωραία προπόνηση, κερδίζοντας με 39-16 και δίνοντας την ευκαιρία στον Αλέξη Αλβανό να μοιράσει χρόνο συμμετοχής.

Το παιχνίδι δεν χωρά σε κριτική καθώς η Ενωση από το πρώτο 5λεπτο μπήκε σοβαρά στο ματς, δημιούργησε μία διαφορά ασφαλείας και έφτασε να έχει διψήφια διαφορά τερμάτων από το 15', την οποία ολοένα και αύξανε όσο περνούσε η ώρα.

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 9-2, 13-3, 15-3, 17-5, 20-7 (ημ.), 21-8, 26-11, 29-13, 33-14, 36-14, 39-16.

Handball Premier: Πέρασε από την Έδεσσα ο ΠΑΟΚ

Κάνοντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από την Έδεσσα, επικρατώντας του τοπικού Αερωπού με 26-29 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Για την 9η αγωνιστική της Handball Premier, ο Αερωπός υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στην Έδεσσα, με τον Δικέφαλο να φεύγει με το δίποντο από μία δύσκολη έδρα με 26-29.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες, καθώς κανείς δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα ασφαλείας, με το σκορ και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και το πρώτο τριαντάλεπτο να λήγει ισόπαλο στα 14 τέρματα.

Handball Premier: Άνετη νίκη που την διατηρεί στην κορυφή πήρε η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έκανε… περίπατο στη Νέα Φιλαδέλφεια, επικρατώντας του Ιωνικού 39-29, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Παίζοντας πολύ όμορφο χάντμπολ και προσφέροντας σπουδαίο θέαμα η «Ένωση» συνέχισε αήττητη και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Handball Premier.

Η ΑΕΚ από το πρώτο μέρος πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού (1-5) και αύξησε γρήγορα τη διαφορά (1-9). Ο Ιωνικός μπήκε και αυτός στο… παιχνίδι και μείωσε (8-15), αλλά η ΑΕΚ πήγε… άνετη στα αποδυτήρια (18-10).

Handball Premier: Νίκες για Δούκα και Αερωπό Έδεσσας

Ο Δούκας νίκησε με 37-29 τον Διομήδη Άργους στο «Δαΐς» για την όγδοη αγωνιστική της Handball Premier.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-4, 8-5, 10-8, 14-10, 16-11 (ημχ.), 19-17, 21-19, 25-20, 30-24, 33-27, 37-29.

Δούκας (Χαλκίδης): Μποροντάι, Παγιάτης 6, Μπατής, Τσακουρίδης 5, Παναγιώτου 2, Νικολινταης, Γερουλάνος 1, Αναστασίου 3, Ντούνης, Γιαντσα 2, Χαριτωνίδης, Γκασεβιτς 4, Κολλυρης, Πάνου 3, Δικαιούλιας 7, Στεφανίτσης 4

Handball Premier: Πέρασε από τη Δράμα ο Ολυμπιακός

O Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας της Δράμας με 31-29 σε παιχνίδι για την 8η αγωνιστική. Οι πρωταθλητές είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασαν τις επτά νίκες στο πρωτάθλημα, έχοντας ηττηθεί μόνο από την ΑΕΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 17-11 και 27-21 των Δραμινών και πέρασαν από μια δύσκολη έδρα φτάνοντας τις επτά σερί νίκες στο πρωτάθλημα.

Α1 Χάντμπολ Γυναικών: Εύκολη νίκη για την ΑΕΚ

Παίζοντας χαλαρά σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, η ΑΕΚ νίκησε με 27-22 το Καματερό στο «Γιώργος Κασιμάτης» για την πέμπτη αγωνιστική της Α1 χάντμπολ γυναικών και ανέβηκε τέταρτη με έναν βαθμό διαφορά από την Αναγέννηση Άρτας, αφήνοντας την ομάδα των δυτικών προαστίων πλέον στην έκτη θέση.

Η «Ένωση» ήταν κυρίαρχη από την αρχή του ματς, ενώ αναστάτωση προκάλεσε ο τραυματισμός της Νατάλια Φράγκα δύο λεπτά πριν το τέλος.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 7-3, 9-5, 12-6, 14-8, 15-9 (Ημ.), 17-10, 19-13, 21-16, 23-18, 25-21, 27-22

ΒΙΝΤΕΟ & ΦΩΤΟ: Αυτές είναι οι μάσκοτ των Ολυμπιακών και των Παραολυμπιακών Αγώνων του 2024

Είμαστε στο 2022 και απομένουν ακόμα δύο χρόνια για να μπούμε σε κλίμα Ολυμπιακών Αγώνων όμως στο Παρίσι, που θα τους φιλοξενήσει, θέλουν να έχουν τα πάντα έτοιμα και μέσα σε αυτό το πλαίσιο παρουσίασαν σήμερα τη μασκότ τόσο των Ολυμπιακών όσο και των Παραολυμπιακών Αγώνων του 2024.

Handball Premier: Συνέτριψε τη Δράμα η ΑΕΚ και συνέχισε στην κορυφή

Άνετο απόγευμα για την ΑΕΚ κόντρα στη Δράμα και παραμονή στην κορυφή.

Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν 35-25 στον Βύρωνα στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Handball Premier, επέστρεψε στα δίποντα μετά την ισοπαλία με τον ΠΑΟΚ και συνέχισε στο +1 από τον Ολυμπιακό.

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα (4-4, 7-6), η «Ένωση» άρχισε να αυξάνει σταδιακά τη υπέρ της διαφορά της (9-7 και 12-8), πηγαίνοντας στην ανάπαυλα στο 17-15. Η ΑΕΚ έδειξε ακόμα καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, διευρύνοντας το προβάδισμά της μέχρι το τελικό 35-25.

Handball Premier: Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι απέναντι στον ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με νίκες στο πρωτάθλημα επικρατώντας 28-22 του ΠΑΟΚ για την 7η αγωνιστική της Handball Premier. Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πάρουν το μεγάλο αποτέλεσμα και πέρασαν ψηλότερα από τον Δικέφαλο, καθώς έφτασαν στους 12 βαθμούς.

Οι Πειραιώτες λίγο μετά το πρώτο δεκάλεπτο πήραν διαφορά και έφυγαν μπροστά στο +4. Αυτή μπόρεσαν να κρατήσουν καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα με το ημίχρονο να κλείνει στο 16-12.

Handball Premier: Δεσπόζει το Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός φιλοξενεί τον ΠΑΟΚ στην Ηλιούπολη, στο παιχνίδι που ξεχωρίζει στο πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής της Handball Premier το Σάββατο.

O Oλυμπιακός προέρχεται από ευρωπαϊκή πρόκριση και νίκη στην έδρα των Βριλησσίων και με νίκη προσπερνά στον βαθμολογικό πίνακα τον αήττητο μέχρι τώρα ΠΑΟΚ.

ΑΕΚ: «Πεντακάθαρη αλλοίωση αποτελέσματος με ΠΑΟΚ»

Οργισμένη ανακοίνωση για τη διαιτησία του εκτός έδρας αγώνα της με τον ΠΑΟΚ εξέδωσε η ΑΕΚ.

Η «Ένωση» κάνει λόγο για «προκλητικώς εξόφθαλμα και κρίσιμα λάθη εις βάρος της που οδήγησαν σε πεντακάθαρη αλλοίωση του αποτελέσματος», στοιχειοθετώντας μάλιστα με την επιχειρηματολογία της με συγκεκριμένες φάσεις. Την ίδια στιγμή ζητά την εξαίρεση των κ.κ Πατιού και Τσιάνα, που διηύθυναν το παιχνίδι, από τους αγώνες της, όπως άλλωστε είχαν πράξει και μετά την περσινή αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων.