Περιστέρι μπάσκετ

Το Περιστέρι ξέχασε την Ευρώπη και νίκησε τον Απόλλωνα Πάτρας

Παρά την απουσία του Σωτήρη Μανωλόπουλου από τον πάγκο λόγω ασθένειας, την κούραση από το ταξίδι στην Γερμανία μεσοβδόμαδα και την κακή ψυχολογία μετά την βαριά ήττα από την Κράιλσχαϊμ, το Περιστέρι βρήκε τον τρόπο να συνεχίσει στον δρόμο των επιτυχιών εντός των συνόρων, επικρατώντας με 78-68 του Απόλλωνα Πάτρας. Στο 4-3 πλέον η ομάδα των δυτικών προαστίων, που είχε για κορυφαίους τους Τεράν Πέτεγουεϊ (13π), Γιανίκ Μορέιρα (12π), Χρήστο Σαλούστρο (9π, 6ρ) και Τσαντ Μπράουν (9π, 10ρ).

Φανταστικό ξεκίνημα στο παιχνίδι για το Περιστέρι, που έπειτα από δυόμισι αγωνιστικά λεπτά βρέθηκε στο 7-2 και ανάγκασε τον Νίκο Βετούλα να καλέσει τάιμ άουτ. Στη συνέχεια ο Τσαλμπούρης μείωσε σε 7-5, για να ακολουθήσουν δέκα συνεχόμενοι πόντοι από τους Μπράουν, ΜακΚρί και Χρυσικόπουλο για τους γηπεδούχους, που στο 7’ προηγήθηκαν με 17-5. Οι «κυανοκίτρινοι» έπιασαν δύο φορές το +16, με  23-7 και 26-10, πριν ο Δίπλαρος πετύχει έμμεσο τρίποντο στη λήξη της πρώτης περιόδου και διαμορφώσει το 26-13.

Με τον Μίλερ οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, κάνοντας το 29-13 λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Όμως οι Πατρινοί βρήκαν τρόπο να επιστρέψουν στο παιχνίδι, βελτιώνοντας την εικόνα τους και στις δύο άκρες του παρκέ. Από το 33-19 έτρεξαν σερί 8-0 και μείωσαν σε 33-27, 4:45 πριν το ημίχρονο. Ωστόσο, οι Περιστεριώτες βρήκαν απάντηση από τα 6,75μ. και με συνεχόμενα τρίποντα των Χάγκινς, Χρυσικόπουλου και Σαλούστρου μπόρεσαν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +13 (46-33).

Στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι μπήκε κάπως άστοχο από την γραμμή του τριπόντου και οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενα καλάθια του Τόμας βρέθηκαν στο -7 (48-41) στο 22’. Ακολουθήσαν επτά αναπάντητοι πόντοι του Περιστερίου που έφεραν το σκορ στο 55-41 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Το πρόβλημα του Απόλλωνα να βρει ξανά διαδοχικά εύστοχα σουτ εντός παιδιάς βοήθησαν τους γηπεδούχους να διατηρούν σταθερά ένα διψήφιο προβάδισμα, που έφθασε στο +15 (60-45) στο 28’. Παρ’ όλο που οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, οι Πατρινοί απέκτησαν ψυχολογία από το έμμεσο τρίποντο του Τσαλμπούρη σε νεκρό χρόνο, που σημείωσε το 65-54 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τελευταία περίοδος άρχισε με επιμέρους σκορ 7-2 για τους Πατρινούς, οι οποίοι με πρωταγωνιστική τον Τόμας μείωσαν σε 67-61, 8:22 πριν το τέλος της αναμέτρησης. Εκεί το παιχνίδι φάνηκε να αποκτά νέο ενδιαφέρον, ωστόσο το Περιστέρι ανέβασε ένταση στην άμυνά του, οι Μίλερ και Σαλούστρος βρήκαν στόχο από μακριά κι έτσι ήρθε το 73-61, έξι λεπτά πριν το φινάλε. Εκεί ουσιαστικά κλείδωσε η νίκη για τους γηπεδούχους, αφού δεν επέτρεψαν στον Απόλλωνα να κάνει άλλο ένα σερί.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 46-33, 65-54, 78-68