Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε «ξύπνησε» και... κατάπιε τη Μονακό

Τέσσερις διαδοχικές ήττες ήταν πολλές για τη Φενέρμπαχτσε, η οποία έβγαλε αντίδραση κόντρα στην Μονακό, την οποία νίκησε με 96-86 εντός έδρας.

Το ματς άρχισε με τις άμυνες να κυριαρχούν. Στο πρώτα έξι λεπτά (6-6) οι ομάδες ήταν άστοχες και δεν έβρισκαν ρυθμό. Το μοτίβο ήταν ισορροπημένο, με συχνές εναλλαγές στο σκορ. Ο Τζέιμς ένιωθε καλά (9π. στην 1η περίοδο) και με ένα τρίποντο στο φινάλε της περιόδου (16-18) έβαλε σε θέση οδηγού την Μονακό. Διαδοχικά καλάθια από Μοτεγιούνας και Ουαταρά έστειλαν τους Μονεγάσκους στο +6 (19-25 στο 13'), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επί μέρους σκορ 10-2 πέρασαν μπροστά (29-27 στο 15').

Ο Βέσελι συνέχισε να κουβαλά επιθετικά τους Τούρκους (35-33 στο 17') που είχαν πλέον το ισχνό προβάδισμα, αλλά ο Τζέιμς (19π. με 4 τρίποντα στο ημίχρονο) χτύπησε ξανά, αυτή τη φορά με μπάζερ μπίτερ τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου (40-42) κι έστειλε προηγούμενη την Μονακό στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γκούντουριτς... έπιασε σιγά-σιγά δουλειά (48-43 στο 23'), για να εκτοξεύσει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (53-43 στο 24'), σε ένα διάστημα όπου η Μονακό δεν πατούσε καλά, σε επίθεση και άμυνα. Το τάιμ άουτ του Ζβέζνταν Μίτροβιτς ξύπνησε τους παίκτες του που με αναπάντητο σερί 7 πόντων (53-50 στο 26') επέστρεψαν γρήγορα στο ματς.

Ο Τζέιμς άργησε στο δεύτερο ημίχρονο, όμως πήρε τελικά μπρος δύο λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Αρχικά με δίποντο (57-56 στο 28') έκανε τη Φενέρ να αισθανθεί την ανάσα της Μονακό και λίγο αργότερα με εξαιρετική δημιουργία για τον Μοτεγιούνας (58-61) που έστειλε την διαφορά στο +3 για τους φιλοξενούμενους. Ο Ντε Κολό σκόραρε στα 3'' (63-63 στο 30'), ξεκινώντας την καθοριστική περίοδο από το απόλυτο «μηδέν».

Η Φενέρ μπήκε αποφασισμένη να πάρει το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο και άρχισε να οικοδομεί διαφορά σε κρίσιμο σημείο με τρίποντο του Χένρι (68-63 στο 32') κι ακολούθως ένα ακόμη από τον Ντε Κολό (73-66 στο 34'). 4'30'' πριν από το φινάλε, ο Μπούκερ κάρφωσε από υπέροχη alley-oop πάσα του Χένρι για το +9 της ομάδας του Τζόρτζεβιτς (80-71) και στην αμέσως επόμενη φάση ο Πολονάρα με τρίποντο έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Φενέρ (83-71 στο 36').

Ένα γκολ-φάουλ του σεληνιασμένου Τζέιμς, 2'32'' πριν το τέλος, έδωσε νέα πνοή στο ντέρμπι (83-79), αλλά το αντιαθλητικό του Ντιαλό στην επόμενη φάση δεν πήγε ανεκμετάλλευτο από Βέσελι (εύστοχο ζευγάρι βολών) και Γκούντουριτς (τρίποντο) που επανέφεραν την ηρεμία στις εξέδρες της «Ulker Sports Arena» (87-79 στο 39'). 85 δεύτερα πριν την λήξη, ο Ντε Κολό κατοχύρωσε το ροζ φύλλο υπέρ της Φενέρ, αφού μετά το 90-79 η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 40-42, 63-63, 96-86