Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα πήρε την ματσάρα στην Πόλη

Η Μπαρτσελόνα έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Σανλί και με τις κλασικές εμφανίσεις του Μίροτιτς πήρε την...ρεβάνς από την Αναντολού Εφές για τον χαμένο τελικό της περσινής σεζόν επικρατώντας με 95-93 στην παράταση μετά από ματσάρα.

Ο Σανλί με τρίποντο «έγραψε» το 5-9 με σουτ από την περιφέρεια, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Λαπροβίτολα έφτασε την διαφορά στους 7 πόντους (5-12) στο 5'. Δύο λεπτά αργότερα, η Αναντολού Εφές έχοντας τρέξει επιμέρους σκορ 15-4 με τους Λάρκιν και Σιμόν πέτυχε το 20-16 και πήρε το προβάδισμα στο παιχνίδι, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-20.

Στο 6:54 της δεύτερης περιόδου, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα με τον Πλάις να σημειώνει το 31-20. H Μπαρτσελόνα με δικό της σερί που «έχτισαν» οι Σανλί, Μίροτιτς και Κούριτς έφερε το ματς στους 3 πόντους (33-30) με 4:28 να μένουν για το ημίχρονο. Ο Μοερμάν έβαλε «στοπ» στην αστοχία της ομάδας του από τα 6.75μ.(2/10) και ευστόχησε, για να ανοίξει ξανά την «ψαλίδα» στους 9 (44-35), με το πρώτο ημίχρονο να λήγει με 47-37 για τους γηπεδούχους.

Στην επιστροφή από την ανάπαυλα, οι δύο ομάδες έμοιαζαν να... γύρισαν τον διακόπτη από την περιφέρεια και με δύο τρίποντα η καθεμία διαμόρφωσαν το 57-45. Ο ρυθμός σε εκείνο το διάστημα έδειχνε να ευνοεί την Αναντολού Εφές, οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι και μετά από γκολ- φαόυλ του Μίροτιτς και δύο  εύστοχες βολές του Μαρτίνες έκαναν το 64-62. Η τρίτη περίοδος τελικά έληξε με 68-62 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο καθοριστικό δεκάλεπτο, ο Σανλί συνέχισε να δίνει λύσεις στους «μπλαουγκράνα» κοντά στο καλάθι (68-64), αλλά και μακριά από αυτό, αφού κατόρθωσε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του με δύο σερί τρίποντα (68-72). Ο Μαρτίνες έστειλε το ματς στο +5 (70-75), ωστόσο η Αναντολού Εφές απάντησε με τους Μίσιτς και Πλάις θέτοντας την αφετηρία ξανά στο... μηδέν (75-75). Ο Σανλί πήρε από... το χέρι την Μπαρτσελόνα και την έστειλε στο 75-80 με 5 προσωπικούς πόντους.

Ένα τρίποντο του Μίτσιτς και δύο εύστοχες βολές του Λάρκιν έστειλαν το ματς στην παράταση (80-80). Στο έξτρα πεντάλεπτο το τρίποντο του Κάιλ Κούριτς (81-87) απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Πλάις (84-87), με τον Αταμάν να αποβάλλεται από το ματς και την Μπαρτσελόνα να φτάνει στο +7 (84-91). Οι Σιμόν και Μίτσιτς μείωσαν σε 90-91, αλλά ο Γιοκουμπάιτις με γκολ- φάουλ φάνηκε να «κλειδώνει» τη νίκη (91-94). Ο Μοερμάν μείωσε στον πόντο, αλλά ο Σανλί ήταν ο ήρωας του ματς (93-95)

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-37, 68-62, 80-80 (κ.δ), 93-95 (παρ)