Χεζόνια

Η Ούνικς Καζάν «ξύπνησε» στο τέλος και νίκησε την Ζαλγκίρις

Η Ούνικς Καζάν ανέβασε ρυθμούς στην τελευταία και επικράτησε με 66-53 της Ζαλγκίρις Κάουνας εντός έδρας. Έτσι έφτασε το ρεκόρ της στο 10-6. Η αλλαγή της εικόνας οφείλεται κυρίως στο «ξέσπασμα» του Μάριο Χεζόνια στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά και το ότι κατάφεραν να μπουν και άλλοι στην εξίσωση όταν πλέον... έπρεπε να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Σε χαμηλά επίπεδα σκοραρίσματος κινήθηκαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν το 6-2 με τον Τζον Μπράουν στο 4ο λεπτό. Οι Καλνιέτις, Κάβανο και Ουλανόβας έφτιαξαν το σερί 7-0 που έφερε μπροστά στο ματς την Ζαλγκίρις (6-9), με τον Τζεκίρι να σημειώνει το 11-10 στο 1:38. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σουτ του Κάνααν για το 13-12 υπέρ της Ούνικς.

Η δεύτερη περίοδος κύλησε στο ίδιο μοτίβο με τον Μέιο να σημείωνει το 17-16 με 6:46 να απομένουν για το ημίχρονο. Ο Στρέλνιεκς από την περιφέρεια μείωσε στον πόντο (20-19), ενώ η Ζαλγκίρις προσπέρασε και πάλι με ένα alley oop βγαλμένο από τις εμπνεύσεις του Ντράγκιτς για τον Νίμπο. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 26-23 υπέρ της Ούνικς.

Στην επιστροφή από την ανάπαυλα ο Χεζόνια ανέλαβε δράση και έχοντας 3/3 τρίποντα σημείωσε το 38-35 για την ομάδα του στο 24ο λεπτό. Στο 2:53 πριν το τέλος του δεκαλέπτου, έκανε το 42-35 και έδωσε για πρώτη φορά... ανάσα 7 πόντων στην Ούνικς. Ωστόσο, προς το τέλος οι έξι συνεχόμενοι πόντοι του Στρέλνιεκς διαμόρφωσαν το 42-42 για να κριθούν όλα στην καθοριστική περίοδο.

Σε εκείνο το σημείο τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα είχε ο Λορέντζο Μπράουν (49-42), ενώ ο Μάριο Χεζόνια συνεχίζοντας να σκοράρει από την περιφέρεια έστειλε τη διαφορά στο +10 (52-42) βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Η Ούνικς βρήκε... φόρα στην επίθεση και με το 60-44 του Κάνααν ουσιαστικά «έσβησαν» οι ελπίδες της Ζαλγκίρις. για τη νίκη

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 26-23, 42-42, 66-53