Βρετανία-Ελλάδα

Ο Οκερέαφορ «εκτέλεσε» την Εθνική Μπάσκετ στο Νιουκάστλ

Πρεμιέρα με το... αριστερό για την Εθνική μπάσκετ Ανδρών στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε διαφορά 15 πόντων (33-48) και ηττήθηκε με 78-69 στο Νιούκαστλ από την Μεγάλη Βρετανία. Μεγάλη εμφάνιση με 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης από τον γνώριμο στο ελληνικό μπάσκετ, Τέντι Οκερέαφορ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την Εθνική μας ομάδα επιθετικά, όμως δεν ίσχυε το ίδιο και για την αμυντική λειτουργία της. Οι Αγραβάνης και Γκίκας μπήκαν ορεξάτοι στο παιχνίδι και με δικά τους καλάθια κατά κύριο λόγο, η Ελλάδα μπόρεσε να διατηρεί προβάδισμα τεσσάρων πόντων στα πρώτα λεπτά με 4-8 και 6-10. Ακολούθησε ένα σερί 7-0 από τους Βρετανούς με πρωταγωνιστή τον Ολασένι, ο οποίος τους έφερε στο 13-10 στο 4ο λεπτό. Οι Έλληνες διεθνείς βελτιώθηκαν αμυντικά, πέτυχαν οκτώ συνεχόμενους πόντους και πέρασαν ξανά μπροστά με 13-18. Ωστόσο δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε ισόπαλο στους 23 πόντους με φόλοου του Οκερέαφορ.

Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι απέκτησαν ψυχολογία, είχαν ένα διάστημα απόλυτης κυριαρχίας και στις δύο ρακέτες, με αποτέλεσμα να βρεθούν στο 29-24 μόλις στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου. Η Ελλάδα χρειάστηκε περίπου τρία λεπτά για ευστοχήσει σε σουτ εντός παιδιάς, όμως με πίεση στην μπάλα και παιχνίδι στο ανοικτό γήπεδο ανέκτησε το προβάδισμα, ούσα στο 29-30 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να βρει ενέργεια μέσω της άμυνας και να ολοκληρώσει αρκετά καλά το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Μόλις έναν πόντο δέχθηκαν οι διεθνείς μας στα τελευταία τέσσερα λεπτά του ημιχρόνου και πήγαν στην ανάπαυλα με +5 (33-38).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με φοβερό τρόπο για την Εθνική μας ομάδα, η οποία μπήκε πολύ σοβαρή και αποτελεσματική και στις δύο άκρες του παρκέ. Στο 10-0 το σερί μας στα πρώτα 108 δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου, που μας έδωσε αέρα 15 πόντων με το 33-48. Όμως οι Βρετανοί απάντησαν και κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, φθάνοντας στο 43-50, λίγο μετά τα μισά του δεκαλέπτου, πετυχαίνοντας επτά συνεχόμενους πόντους. Το μομέντουμ έδειχνε ξεκάθαρα τους γηπεδούχους, που βρήκαν λύσεις από μακριά με τον Οκερέαφορ και κατάφεραν να πλησιάσουν δύο φορές στους τρεις πόντους (48-51, 51-54), ενώ ο ίδιος ήταν αυτός που έφερε το ματς στον πόντο (56-57) με την λήξη της τρίτης περιόδου.

Η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι και τα τελευταία δέκα λεπτά άρχισαν με μεγάλη ένταση στις δύο άμυνες και τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται αρκετά να βρουν λύσεις. Οι Βρετανοί πέτυχαν πέντε συνεχόμενους πόντους και βρέθηκαν στο 61-57, 7:53 πριν το τέλος. Αυτό ήταν μόνο η αρχή, καθώς οι γηπεδούχοι έβαλαν τον κόσμο στην εξίσωση του αγώνα, πήραν ψυχολογία, πέτυχαν δώδεκα αναπάντητους πόντους μετά το 61-60 και το τρίποντο του Λούντζη, φθάνοντας στο +13  (73-60), 4:28 πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Στα τελευταία λεπτά η Εθνική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα με 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 33-38, 56-57, 78-69