Ελλάδα-Λευκορωσία

Η Εθνική ομάδα έσπασε το... ρόδι κόντρα στην Λευκορωσία

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ πέτυχε την πρώτη νίκη της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, επικρατώντας με 77-67 της Λευκορωσίας στο «Αλεξάνδρειο», υπό το βλέμμα του Νίκου Γκάλη που βρέθηκε ξανά σε αγώνα της μετά από χρόνια.

Η Εθνική ομάδα βρήκε απέναντί της μια νεανική ομάδα που βγάζει ενέργεια, σουτάρει καλά και είναι αποτελεσματική στο transition game, δημιουργώντας προβλήματα στην άμυνα της στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία της ελληνικής ομάδας και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 16-18, έχοντας 4/10 τρίποντα και οκτώ (!) επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα. Από την άλλη πλευρά, η Εθνική ομάδα έμεινε στα 2/7 δίποντα και 2/4 τρίποντα, ενώ βρήκε λύσεις στην επίθεση με τις πρωτοβουλίες του Λεωνίδα Κασελάκη.

Στη συνέχεια η Ελλάδα διάβασε το παιχνίδι της Λευκορωσίας, σταμάτησε την... αιμορραγία των χαμένων αμυντικών ριμπάουντ, υποχρέωσε τους αντιπάλους της σε 6 λάθη και με μπροστάρη τον Γόντικα, έχτισε διψήφια διαφορά (38-28, 17:13), ενώ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 38-30. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Γόντικας κουβάλησε επιθετικά την Εθνική ομάδα με 8 πόντους (3/4 δίποντα, 2/5 βολές) στο δεύτερο δεκάλεπτο, την ώρα που οι διεθνείς περιόρισαν τα λάθη τους.

Παρ' όλα αυτά, η Λευκορωσία πέρασε την μπάλα στο ζωγραφιστό και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, σε συνδυασμό με την... εκνευριστική αστοχία της Ελλάδας από τη γραμμή των βολών.

Μάλιστα ο Μακσίμ Σαλάς μείωσε σε 42-41 στο 24:10, ξυπνώντας... μνήμες Νιούκαστλ στην Εθνική που μπλόκαρε επιθετικά. Η είσοδος του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη άλλαξε τις ισορροπίες, καθώς ο γκαρντ της Λιετκαμπέλις έβγαλε ενέργεια και στις δυο πλευρές του παρκέ. Η Ελλάδα ανέβασε στροφές και ο Κασελάκης έδωσε ξανά διαφορά 10 πόντων, σκοράροντας για το 58-48 στο 30'.

Οι Λευκορώσοι εκμεταλλεύτηκαν το κακό ξεκίνημα της Εθνικής ομάδα στο τέταρτο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 62-60 με το τρίποντο του Μπλίζνιουκ όμως η Ελλάδα άντεξε στην πίεση (73-63, 37') και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου με 77-67.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 38-30, 58-48, 77-67.