μακαμπι τελ αβιβ

Επεισοδιακή νίκη στην παράταση για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε το ντέρμπι με την συμπολίτισσα της, Χάποελ την οποία νίκησε με 85-76 στην παράταση εκτός έδρας. Το ματς σημαδεύτηκε από το επεισόδιο του ΝτιΆντρε Κέιν με οπαδούς των γηπεδούχων. Με αυτήν τη νίκη της η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βελτίωσε το ρεκόρ της σε 25-6, ενώ η Χάποελ Τελ Αβίβ υποχώρησε στο 13-18, αλλά παρέμεινε σε τροχιά πλέι οφ.

Σε ένα παιχνίδι που από το πρώτο λεπτό είχε όλα τα σημάδια του ντέρμπι, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 9 πόντους (14-23). Μάλιστα σ’ αυτή την περίοδο οπαδοί των γηπεδούχων έφτυσαν και πέταξαν σημαίες στον ΝτιΆντρε Κέιν, ο οποίος δεν συγκράτησε τα νεύρα του κι επιχείρησε να... αντεπιτεθεί, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή του με ντισκαλιφιέ από τους διαιτητές.

Από αυτό το σημείο και έπειτα το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό και οι δύο ομάδες δεν επέτρεψαν πολλά καλάθια η μία στην άλλη. Έτσι, με 2 δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη του αγώνα, ο Τομέρ Γκινάτ ισοφάρισε σε 71-71 και έστειλε την αναμέτρηση στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί η Μακάμπι Τελ Αβίβ έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη και άμεσα πήρε διαφορά 8 πόντων (79-71) για να νικήσει εν τέλει με 85-76.

Κορυφαίος ο Σκότι Ουίλμπεκιν, για τους νικητές, με 18 πόντους, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Τζον Ντιμπαρτολομέο (15 π) και Μάικλ Ρολ (16 π). Για τους γηπεδούχους καλύτερος ήταν ο Τζάρελ ΜακΝιλ με 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-23, 34-42, 48-53, 71-71 (κ.α.), 76-85