ΣΛΟΥΚΑΣ

Με Σλούκα και Μαχμούτογλου 2-2 η Φενέρ

Η Φενέρμπαχτσε με πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα νίκησε την Εφές με 82-73 και έκανε το 2-2 στη σειρά των τελικών του τουρκικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο δεκάλεπτο επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους με πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα. Μέχρι το ημίχρονο, όμως «έχασαν» το μυαλό τους διαμαρτυρόμενοι συνεχώς για τα σφυρίγματα των διαιτητών και έτσι η Εφές μπήκε στη διεκδίκηση της νίκης. Με τον Μοερμάν να σκοράρει εύκολα, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +5 (57-62), όμως η Φενέρ ανέκτησε ξανά το προβάδισμα.

Με το σκορ στο 72-72, η Φενέρ έτρεξε σερί 7-0 χάρη στον Μαχμούτογλου και ουσιαστικά εκεί κρίθηκε το αποτέλεσμα.

Για τους νικητές ο Σλούκας σε 38:08 είχε 16 πόντους (3/5δ., 2/5τρ., 4/4β.), 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη κι ένα κλέψιμο.

Πολύ καλός ήταν και ο Μέλι με 19 πόντους,Για την Εφές οι Μίσιτς (16π.), Λάρκιν (14π.) και Μπομπουά (14π.) πρόσφεραν στο σκοράρισμα.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 42-37, 62-57, 82-73.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Ντουβερίογλου 12 (11 ριμπάουντ), Ντίξον 6 (2), Σλούκας 16 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 38 λεπτά), Μέλι 19 (6/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάλινιτς 8, Μαχμούτογλου 12 (2/2 τρίποντα), Γκιουλέρ, Ντατόμε 4, Γκούντουριτς 5 (1/6 σουτ)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Ντάνστον 6, Μορμάν 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπομπουά 14 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μίτσιτς 16 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Λάρκιν 14 (2), Μπαλμπάι 4, Μπιτίμ, Σανλί 2, Μπιρσέν 4