ολυμπιακός πόλο

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό στο Τσάμπιονς Λιγκ πόλο

Με «όπλο» την άμυνά του ο Ολυμπιακό επιβλήθηκε με 11-7 της Ραντνίτσκι στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ πόλο ανδρών.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου επέστρεψε στις επιτυχίες στη διοργάνωση μετά την εκτός έδρας ήττα από την Μπρέσια και έφτασε τους 16 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός κοντράρεται με τη Ραντνίτσκι στη Σερβία. Για τον Ολυμπιακό από τρία γκολ σημείωσαν ο Κώστας Μουρίκης και ο Γιάννης Φουντούλης.

Οι Σέρβοι άνοιξαν το σκορ στο πρώτο κιόλας λεπτό με τον Στανόγεβιτς και  τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει με τον Φιλίποβιτς. Οι Σέρβοι πήραν και πάλι το προβάδισμα με Μίλιτσιτς, αλλά οι γηπεδούχοι έφεραν και πάλι το ματς στα ίσα με τον Φουντούλη και προηγήθηκαν με 3-2 με τον Γενηδουνιά. Η Ραντνίτσκι ισοφάρισε σε 3-3 με τον Τσουκ με τον Μουρίκη να διαμορφώνει το 4-3 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Με δύο γκολ στον παίκτη παραπάνω από τους φουνταριστούς Μουρίκη και Κολόμβο η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου προηγήθηκε με 6-3 στο δεύτερο οκτάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 6-4 και πάλι με τον Τσουκ χωρίς να αλλάξει κάτι στην υπόλοιπη περίοδο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-4 με τον Φουντούλη  και τους Σέρβους να μειώνουν και πάλι στα δύο γκολ με τον Γιάνκοβιτς. Οι Πειραιώτες πήγαν με αυτή τη διαφορά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, αφού δεν μπήκε άλλο γκολ

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Φιλίποβιτς διαμόρφωσε το 8-5 για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου. Με τέρμα του Γενηδουνιά στην κόντρα και του Φουντούλη οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 10-5 «καθαρίζοντας» ουσιαστικά και την υπόθεση νίκη.

Ο Ουκρόπινα μείωσαν για τη Ραντνίτσκι, αλλά ο Φιλίποβιτς με ωραίο σουτ από την περιφέρεια έφερε ξανά τον Ολυμπιακό στο +5 για το 11-6 με τους Σέρβους να μειώνουν απλά στο φινάλε με τον Λούκιτς.

Οκτάλεπτα: 4-3, 2-1, 1-1, 4-2

Ολυμπιακός: Μπίγιατς, Γραμματικός, Γκίλλας, Γεννηδουνιάς 2, Φουντούλης 3, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης 3, Φιλίποβιτς 2, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος 1, Ζερδεβάς.

Ραντνίτσκι: Μιλουτίνοβιτς, Μπράνκοβιτς, Στανόγιεβιτς 1, Γιάνκοβιτς 1, Τσουκ 3, Ραντούλοβιτς, Ουκρόπινα, Πιέβαντσιτς, Τοχόλι, Μίλιτσιτς 1, Λούκιτς 1, Βρλιτς, Τοντορόφσκι.