Ουόκαπ

«Ερυθρόλευκος» περίπατος στην Ρόδο με εξαιρετικό Ουόκαπ

Ο Κολοσσός αντιστάθηκε απέναντι στον Ολυμπιακό, όμως οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εκείνοι που πήραν τη νίκη με 87-69 για την 13η αγωνιστική της Basket League βάζοντας... φρένο στο εντός έδρας αήττητο της ομάδας της Ρόδου.

Με πολύ καλή λειτουργία στην άμυνα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +8 στα μισά της πρώτης περιόδου (5-13). Ο Γουίλιαμς ήταν η κύρια απειλή στην επίθεση για τον Κολοσσό, ενώ οι συνεχόμενοι πόντοι του Φλόιντ έφεραν τους γηπεδούχους πιο κοντά στο σκορ στα τέλη της πρώτης περιόδου (16-19). Βιαστικές επιθέσεις του Ολυμπιακού οδήγησαν σε λάθη και επέτρεψαν στην ομάδα της Ρόδου να πλησιάσει στον πόντο, παρά τα χαμηλά ποσοστά της.

Η εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων ήταν το «κλειδί» στην δεύτερη περίοδο, με τον Ολυμπιακό όμως να... ζεσταίνεται και να ανοίγει τη διαφορά με συνεχόμενους πόντους από τον Κώστα Σλούκα. Οι Πειραιώτες δημιούργησαν ευκαιρίες και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο +12 (32-44).

Η «ερυθρόλευκη» άμυνα έγινε πιο σκληρή στο δεύτερο ημίχρονο και σε συνδυασμό με μεγάλα καλάθια από τους Ντόρσεϊ και Ουόκαπ, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 18 πόντους και έδωσε "αέρα" στον Ολυμπιακό. Η διαφορά των δύο ομάδων μέσα στη ρακέτα ήταν εμφανής με τον Ολυμπιακό να το εκμεταλλεύεται στο 100%. Ο Ουόκαπ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με double-double, την ώρα που ο τεχνικός της Ρόδου, Ηλίας Καντζούρης χρησιμοποίησε όλους του τους παίκτες για τελευταία λεπτά του αγώνα που ολοκληρώθηκε με νίκη του Ολυμπιακού.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 32-44, 45-63, 69-87