ΠΑΟΚ

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με ανατροπή για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ γύρισε από το -15 του 31ου λεπτού και πανηγύρισε τεράστιο «διπλό» επί της Νίμπουρκ με 75-71, καλύπτοντας παράλληλα τη διαφορά της εντός έδρας ήττας στον πρώτο γύρο της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ είχε καλό ρυθμό στην επίθεση από νωρίς, πλην όμως το γεγονός πως αμυντικά δεν μπόρεσε να κάνει αυτά που χρειαζόταν, έδωσε το δικαίωμα στη Νίμπουρκ να πάρει μικρό προβάδισμα (15-12 στο 6'). Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την καλή εκκίνηση του Βόιτσεχ Χρούμπαν, αλλά η αστοχία από την περιφέρεια (4/13 τρίποντα στο ημίχρονο) δεν τους βοήθησε να δημιουργήσουν προβάδισμα ασφαλείας.

Η Νίμπουρκ έφτασε μέχρι το +6 (33-27 στο 15'), για να ακολουθήσει η αντίδραση του ΠΑΟΚ. Πότε ο Μάλκολμ Γκρίφιν και πότε ο Μάρβιν Τζόουνς έκαναν τη δουλειά στην επίθεση, βοηθώντας σημαντικά την ελληνική ομάδα να μειώσει στο σουτ (40-37) με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος συνδύασε την αστοχία με τις κακές άμυνες. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν άμεσα την περίσταση, πήραν πολλά από τους κοντούς και κάπως έτσι έχτισαν διψήφιο προβάδισμα, το οποίο έφτασε μέχρι το +15 (64-49) με την έναρξη της τέταρτης περιόδου.

Παρά το γεγονός πάντως πως όλα οδηγούσαν στον "άσο" της Νίμπουρκ, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη δεν πέταξαν... λευκή πετσέτα. Το κάθε άλλο. Ο Μάλκολμ Γκρίφιν πήρε πρωτοβουλίες, έβαλε προσωπικά καλάθια και οδήγησε τον ΠΑΟΚ στην ανατροπή. Οι «ασπρόμαυροι» έφεραν τα πάνω κάτω στο παιχνίδι, παίρνοντας αυτοί το προβάδισμα (68-70) με δύο λεπτά για το τέλος.

Με τη νίκη να είναι υπό διεκδίκηση, ο Ζερμέιν Λαβ και ο Μάρβιν Τζόουνς ήταν οι πρωταγωνιστές στις δύο φάσεις που έκριναν το αποτέλεσμα. Ο πρώτος με το έμμεσο τρίποντο που έβαλε στα 25.8'' για το τέλος κι ο δεύτερος με το μπλοκ που έκανε στα 10.1'' για να σφραγίσει το «διπλό».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 40-37, 61-49, 71-75.

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Σέκουλιτς): Χάρντινγκ 17 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Χρούμπαν 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόβαρ 1, Πάλιτσα 4 (1/5 σουτ, 2/2 βολές), Ρίβερς 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπέντα 6, Γκακ 5 (10 ριμπάουντ), Ρος 7 (1), Τούμα 2, Βάνα.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Κάρτερ 12 (3), ΝτιΛεο 7 (6 ριμπάουντ), Γκρίφιν 22 (11/20 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζόουνς 18 (6/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Λαβ 10 (1/6 σουτ, 8/9 βολές), Χριστοδούλου, Γιάνκοβιτς 4 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμαριανός 2, Καμπερίδης, Ογκμπέιντε, Τολιόπουλος.

Ομαδικά στατιστικά - Νίμπουρκ: 20/40 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 13/16 βολές, 41 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 14 επιθετικά), 12 ασίστ, 13 λάθη, 2 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 23/48 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 17/23 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 12 επιθετικά), 12 ασίστ, 9 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ.