ΠΑΟΚ

Το εκπληκτικό αήττητο σερί του ΠΑΟΚ

Το παιχνίδι του Ατρομήτου με τον ΠΑΟΚ βρήκε νικητή τον Δικέφαλο του Βορρά με 2-3 στο Περιστέρι για την 3η αγωνιστική της Super League 1.

Έτσι, ο ΠΑΟΚ είναι πλέον αήττητος στο πρωτάθλημα για 38 αγώνες, ξεπερνώντας τον Παναθηναϊκό, με τον Ολυμπιακό να προπορεύεται στη σχετική λίστα με 58 παιχνίδια!

Όσον αφορά την τελευταία ήττα για τους Θεσσαλονικείς, ήταν στις 4 Μαρτίου του 2018, όταν είχαν ηττηθεί με 3-2 από τον Αστέρα στην Τρίπολη.

Η Super League αναφέρει στην επίσημη ιστοσελίδα της τα εξής:

«Ο ΠΑΟΚ πέτυχε την τρίτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια φέτος και έφτασε τα 38 διαδοχικά αήττητος. Μόνο ο Ολυμπιακός έχει πλέον καλύτερη επίδοση στην ιστορία της Α' Εθνικής/Super League, με 58 αγώνες χωρίς ήττα από το 1972 ως το 1974.

Ο ΠΑΟΚ είχε πιάσει τον Παναθηναϊκό, που έχει 37 παιχνίδια ρεκόρ, και τώρα τον ξεπέρασε.

Μετά από δυόμισι χρόνια ομάδα έβαλε στο Περιστέρι δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο σε αγώνα της Super League. Και αυτή ήταν στις 5 Απριλίου 2017, όταν πάλι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και νίκησε με 2-0 (2' Μπίσεσβαρ, 38' Κουλούρης).

Μάλιστα αυτά τα δύο παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ είναι τα μοναδικά τα τελευταία δέκα σχεδόν χρόνια, που ομάδα βάζει δύο γκολ στο Περιστέρι στον Ατρόμητο στο πρώτο ημίχρονο. Η αμέσως προηγούμενη ομάδα που το είχε καταφέρει ήταν ο Άρης, τον Ιανουάριο του 2010.

Στα χρόνια της Super League μόλις έξι φορές ο Ατρόμητος έχει δεχτεί στο πρώτο ημίχρονο δύο γκολ και ποτέ περισσότερα. Μόνο μια φορά απέφυγε την ήττα, το 2006 από τον ΟΦΗ».