ΒΙΝΤΕΟ: Θρίαμβος της Σπόρτινγκ στο ντέρμπι με τη Μπενφίκα

Με επιβλητική εμφάνιση μέσα στο «Ντα Λουζ» η Σπόρτινγκ Λισαβόνας πήρε με 3-1 χθες το βράδυ το ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Liga Portugal απέναντι στη Μπενφίκα και είναι πρώτη μαζί με την Πόρτο (από 35 βαθμούς, ενώ οι «Αετοί» έμειναν στους 31).

Η εικόνα του ματς

Τα «λιοντάρια» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με σουτ του Σαράμπια. Στο 37' ο Γκονσάλβες πλάσαρε, ο Βλαχοδήμος βρήκε τη μπάλα και αυτή χτύπησε στο δοκάρι. Η Σπόρτινγκ σκόραρε και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Παουλίνιο, αλλά το VAR έδειξε οφσάιντ.

Με το… καλημέρα στο δεύτερο μέρος (47') οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Ράφα. Δέκα λεπτά μετά η Σπόρτινγκ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Παουλίνιο και στο 62' ο ίδιος παίκτης πλάσαρε τον Βλαχοδήμο και έκανε το 0-2.

Μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα ήρθε και το τρίτο γκολ των φιλοξενουμένων. Συγκεκριμένα, στο 68' ο Εσγκάιο βρήκε τον Ματέους Νούνες και αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η Μπενφίκα σκόραρε στο 80'  με τον Ντάρβινγκ, αλλά στη φάση υπήρχε οφσάιντ. Τελικά κατάφερε να μειώσει με τον Πίτσι στο 96'.

Δείτε εδώ τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και τη βαθμολογία του πορτογαλικού πρωταθλήματος.