ρεάλ μαδρίτης

ΒΙΝΤΕΟ: Η Ρεάλ «έπαθε» και... έμαθε κόντρα στην Αλκογιάνο

Η Αλκογιάνο αναμετρήθηκε για δεύτερη σερί χρονιά με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Κύπελλο Ισπανίας. Η ομάδα της κοινότητας της Βαλένθια έβαλε δύσκολα στους Μαδριλένους, οι οποίοι τελικά επικράτησαν με 3-1 και προκρίθηκαν στους «16» της διοργάνωσης.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ρεάλ είχε τον απόλυτο έλεγχο της μπάλας, έχοντας ορισμένες καλές ευκαιρίες για γκολ. Η Αλκογιάνο όμως δεν καθόταν απλά να περιμένει, καθώς σε πολλές στιγμές βρήκε ανοικτούς χώρους και απείλησε τη «Βασίλισσα». Τελικά όμως η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ήταν εκείνη που μπόρεσε να ανοίξει το σκορ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μιλιτάο να βρίσκει δίχτυα στο 39′ και να ανοίγει το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τη Ρεάλ να κυριαρχεί, και την Αλκογιάνο να περιμένει. Αυτή τη φορά όμως οι γηπεδούχοι είχαν αντίδραση, καθώς 66΄ ισοφάρισαν σε 1-1 με το γκολ του Ντάνι Βέγκα.

Όπως ήταν λογικό, οι «μερένγκες» πίεσαν για να πάρουν ξανά τα ηνία. Κάτι που τελικά κατάφεραν έντεκα λεπτά αργότερα, με τον Μάρκος Ασένσιο να σημειώνει το 2-1, ενώ ο Ίσκο «έγραψε» το 3-1 στο 79′. Τίποτα άλλο δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τη Ρεάλ να μην την… πατάει όπως πέρσι και να παίρνει εκείνη την πρόκριση για τη συνέχεια.