Ρεάλ

ΒΙΝΤΕΟ: Πρόκριση με ανατροπή για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Τι και αν έπαιζε με παίκτη λιγότερο, τι και αν βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι το 103′, η Ρεάλ έδειξε το μέταλλο της και κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς κόντρα στην Έλτσε και να επικρατήσει με 2-1. Έτσι προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Ο Κάρλος Αντσελότι παρέταξε την ομάδα του με αρκετές αλλαγές σε σύγκριση με τον τελικό του ισπανικού Σούπερ Καπ, για να δώσει ανάσες κάποια από τα πρωτοκλασάτα στελέχη του (εκτός αποστολής οι Μπενζεμά και Κουρτουά) και αυτό την επηρέασε την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο, όπου η Έλτσε ήταν σαφώς πιο επικίνδυνη.

Ο Καρίγιο ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου, με τον ίδιο να χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Από την άλλη η Ρεάλ δεν μπορούσε να απειλήσει με τον Βινίσιους να είναι ο μοναδικός, ο οποίος προσπαθούσε να κάνει κάτι καλό.

Το ματς οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση με τον Βέρντου στο 100′ να βάζει μπροστά την ομάδα του. Δύο λεπτά αργότερα ο Μαρσέλο αποβλήθηκε και άφησε την Ρεάλ με παίκτη λιγότερο. Η «Βασίλισσα» αντέδρασε και με τα γκολ των Ίσκο (108′) και Αζάρ (115′) κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και να πάρει την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ισπανίας.

ΕΛΤΣΕ: Βέρνερ, Παλάσιος, Ντόναλντ (87′ Βερδού), Γκονθάλεθ, Μοχίκα, Χοσάν (66′ Μορέντε), Γκούτι, Γκουμπάου, Τσάβες, Πέρεθ (80′ Μίγια), Καρίγιο

ΡΕΑΛ: Λούνιν, Βάθκεθ, Νάτσο, Αλάμπα, Μαρσέλο, Βαλβέρδε (72′ Μόντριτς), Καμαβινγκά (72′ Κασεμίρο), Κρόος, Ροντρίγκο, Γιόβιτς (79′ Ίσκο), Βινίσιους