Γούτας

Κυπελλούχος Τουρκίας ο Γούτας κόντρα στην Καϊσέρισπορ του Κολοβέτσιου

Ελληνικό «εμφύλιο» είχαμε απόψε στο Κύπελλο Τουρκίας, καθώς η Καϊσέρισπορ του Δημήτρη Κολοβέτσιου αναμετρήθηκε με τη Σίβασπορ του Δημήτρη Γούτα. Η Σίβασπορ κατέκτησε το τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία της, επικρατώντας με 3-2 στην παράταση. Ο Γούτας μπήκε ως αλλαγή στην παράταση στο 117', ενώ ο Κολοβέτσιος έμεινε στον πάγκο.

Η Καϊσέρισπορ άνοιξε το σκορ με τον Τσίβελεκ στο 33', με τη Σίβασπορ να απαντά με τον Απιντανγκόγιε στο 60ο λεπτό. Η ομάδα του Δημήτρη Γούτα ήταν εκείνη που πάλεψε κατά κύριο λόγο να πάρει τη νίκη, ωστόσο το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση η Σίβασπορ προηγήθηκε αρχικά με τον Μαξ Γκραντέλ στο 95'. Ο Ιβοριανός μεσοεπιθετικός με μια υπέροχη ατομική ενέργεια, έκανε παράλληλη κίνηση στην περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Καϊσέρισπορ ισοφάρισε προσωρινά με μια ωραία κεφαλιά του Πάρκλα στο 107', ωστόσο έξι λεπτά μετά η Σίβασπορ ανέκτησε το προβάδισμα με τον Μούσα Κονάτε. Ο Καγιόντε με παράλληλη πάρε - βάλε έστρωσε στον Σενεγαλέζο φορ και αυτός από κοντά πέτυχε το 3-2, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.