Θέλτα

ΒΙΝΤΕΟ: «Διπλό» στο χιόνι για την Θέλτα

Μία ακόμα απόδειξη πως η Θέλτα αποδίδει πολύ καλύτερα μακριά από το Βίγκο, είναι η νέα εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Αλαβές . Το γρήγορο τέρμα του Σάντι Μίνα (11’, 0-1) έβαλε... φωτιά στο ματς, με τους Βάσκους να απαντούν άμεσα με τον μόνιμο σκόρερ τους, τον Χοσέλου (21’, 1-1) σ' ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις.

Το χιόνι που άρχισε να πέφτει στο ημίχρονο, έκανε λευκό το τοπίο, όμως το παιχνίδι έγινε ακόμα καλύτερο. Ο Λουμ σημάδεψε το δοκάρι στο 54ο λεπτό στην μεγαλύτερη ευκαιρία της Αλαβές, για να πάρει το προβάδισμα, όμως η Θέλτα βρήκε τον τρόπο να... αποδράσει με την νίκη.

Ο Ιάγκο Άσπας αστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε για χέρι του Αγκιρεγαμπίρια, όμως πήρε το ριμπάουντ και σημείωσε το 1-2 (70’) που ήταν αρκετό στους φιλοξενούμενους, για να φτάσουν στην νίκη και να πάρουν απόσταση πέντε βαθμών από την ζώνη του υποβιβασμού.