Εσπανιόλ

ΒΙΝΤΕΟ: «Αντίο» στο 2021 με μεγάλη ανατροπή είπε η Εσπανιόλ

Πολύ σημαντικό βήμα στη μάχη που δίνει για να παραμείνει στη La Liga έκανε η Εσπανιόλ  και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο κόντρα στην Βαλένθια, την οποία νίκησε με 2-1 εκτός έδρας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με τον Αλδερέτε (51’), όμως κράτησαν το 1-0 μέχρι το 83’. Εκείνο το σημείο ήταν το «κλειδί» του ματς, καθώς ο Ούγκο Ντούρο έκανε πέναλτι και δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Την εσχάτη των ποινών μετέτρεψε σε γκολ ο Ραούλ Ντε Τομάς και 6 λεπτά μετά, ο Πουάδο ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή για την Εσπανιόλ (1-2), η οποία όχι μόνο πήγε στο +11 από τον υποβιβασμό αλλά και, με αγώνα περισσότερο, στο -3 από την εξάδα. Δύο βαθμούς πιο πάνω βρίσκεται πλέον η Βαλένθια.