Μπράιτον-Κρίσταλ Πάλας

Την γλίτωσε στο τέλος η Μπράιτον

Η Κρίσταλ Πάλας βρέθηκε μερικά λεπτά μακριά από μια σημαντική νίκη στην έδρα της Μπράιτον, η οποία έσωσε στο φινάλε τον βαθμό της ισοπαλίας με αυτογκόλ (1-1).

Το ματς ήταν μονότερμα για την Μπράιτον, η οποία στο πρώτο ημιχρονο πίστεψε τρεις φορές ότι θα ανοίξει το σκορ. Στο 10’ ο Μπάτλαντ απέκρουσε στο τετ-α-τετ με τον Τροσάρ και στο 38’ έκανε το ίδιο με το πέναλτι του Πασκάλ Γκρος. Ο Άγγλος γκολκίπερ φάνηκε ότι έκανε λάθος στο 39’, καθώς έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, όμως το VAR έδειξε φάουλ του Μοπέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μόντερ είχε δοκάρι για τους γηπεδούχους και όπως συμβαίνει συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις, η ομάδα που δεν το έβαλε, το δέχθηκε. Στο 69’ ο Κόνορ Γκάλαχερ με τρομερό βολέ στα πλαϊνά δίχτυα άνοιξε το σκορ για την Κρίσταλ Πάλας, το οποίο όμως δεν έμεινε μέχρι το τέλος. Στο 87’ ο  Άντερσεν έβαλε αυτογκόλ μετά το γύρισμα του Μοπέ από αριστερά και έτσι διαμορφώθηκε το 1-1.