Παναθηναϊκός

Μεγάλο «διπλό» για τον Παναθηναϊκό που πλέον... βλέπει και τον ΠΑΟΚ!

Ο Παναθηναϊκός πήρε μια τεράστια νίκη μέσα στο « Γ. Καραϊσκάκης» με 2-1 απέναντι στον Ολυμπιακό. Οι «πράσινοι» με αυτή τη νίκη βρίσκονται στο -2 και από την 2η θέση, όπου είναι ο ΠΑΟΚ, ενώ γενικά έκαναν μεγάλο βήμα για την εξασφάλιση ευρωπαϊκού εισιτηρίου.  Παράλληλα για το «τριφύλλι» ήταν η πρώτη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακός μετά το 2014 όταν τότε επικράτησε με 3-0.

Ο Ολυμπιακός θέλησε να πάει σε γρήγορο παιχνίδι και πίεση ψηλά από το πρώτο λεπτό. Η κυκλοφορία της μπάλας ήταν καλή με την πρώτη απειλή να έρχεται στο 7′. Ο Ρόνι Λόπες εκτέλεσε κόρνερ με τον Παπασταθόπουλο να παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Στο 9′ ο Αγκιμπού Καμαρά, μετά από λάθος διώξιμο του Μπρινιόλι, πήρε την μπάλα έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Κι ενώ συνέβαιναν όλα αυτά ο Παναθηναϊκός πέτυχε γκολ. Στο 10′ ο Παλάσιος πήρε την μπάλα από δεξιά, πέρασε τον Αβραάμ και με σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνιά του Βατσλίκ. Γκολ που ανέβασε το ηθικό των «πράσινων», καθώς στο 15′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία, για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ξανά από δεξιά ο Παλάσιος έκανε διαγώνιο σουτ και ο Βατλίκ απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια.

Μετά από αυτό το δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πήρε ξανά μέτρα στο παιχνίδι. Στο 32′ ο Γκάρι Ροντρίγκες σούταρε και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 36′ μετά από κόρνερ του Ρόνι Λόπες, ο Σωκράτης έπιασε κεφαλιά και ο Μπρινιόλι μπλόκαρε με δυσκολία.

Η πίεση των Πειραιωτών συνεχίστηκε με τους Μαντί Καμαρά, Εμβιλά να κυκλοφορούν ωραία την μπάλα στο κέντρο. Στο 44’ο Ρόνι Λόπες βρέθηκε σε εξαιρετική θέση, μέσα δεξιά, έκανε το σουτ, αλλά μπλόκαρε ο Μπρινιόλι. Στο 45’+1  ο Γκάρι Ροντρίγκες, «άδειασε» εντυπωσιακά τον Κώτσιρα και μόνος του μέσα στη μεγάλη περιοχή έκανε το σκαστό σουτ με τον Μπρινιόλι να κάνει μια σπουδαία επέμβαση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, τόσο ο Μαρτίνς, όσο και ο Γιοβάνοβιτς έκαναν τις κινήσεις τους. Ο Πορτογάλος τεχνικός έριξε στο ματς τους Σισέ, Τικίνιο κι έβγαλε τους Αβραάμ, Αγκιμπού Καμαρά. Λογικές και οι δύο, αφού ο Αβραάμ είχε πολλά θέματα από αριστερά που έπαιζε με την ταχύτητα της δεξιάς πτέρυγας των φιλοξενούμενων. Παράλληλα ο Αγκιμπού δεν μπήκε στο κλίμα του ντέρμπι.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, από την δική του πλευρά έβγαλε τον Αλεξανδρόπουλο. Γιατί λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου σε μια διεκδίκηση με τον Λαλά, εκνευρίστηκε και τον έριξε κάτω.

Πριν προλάβει να ανέβει ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έβαλε και δεύτερο γκολ. Στο 54′ ο Αϊτόρ  εκτέλεσε κόρνερ και ο Σένκεφελντ στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Σωκράτη και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το ματς είχε μια διακοπή από το 66′ και για περίπου 6 λεπτά. Καθώς άναψαν καπνογόνα οι οργανωμένοι στη Θύρα 7 και δεν υπήρχε καλή ορατότητα. Εκείνη τη στιγμή υπήρξαν και αποδοκιμασίες προς τους «ερυθρόλευκους» για την εικόνα που είχαν.

Με την επανέναρξη του αγώνα και στο 71′ μετά από κόρνερ του Ρόνι Λόπες, κεφαλιά – πάσα του Ελ Αραμπί, ο Τικίνιο σκόραρε με το στήθος. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πάλεψε για να μπορέσει να βάλει ένα δεύτερο γκολ, αλλά δεν του βγήκε. Ο Παναθηναϊκός με την πεντάδα στην άμυνα απορρόφησε την πίεση.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος (46′ Σισέ), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (79′ Κανέ), Μαντί Καμαρά, Αγκιμπού Καμαρά (46′ Τικίνιο), Ρόνι Λόπες (79′ Μασούρας), Γκάρι Ροντρίγκες (64′ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Σάρλια, Σάντσες, Κουρμπέλης (78′ Χουάνκαρ), Αλεξανδρόπουλος (46′ Πέρεθ), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (63΄Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος  (63΄Βιτάλ), Ιωαννίδης (23′ Καρλίτος).