Ξάνθη

«Πεντάρα» κορυφής για την Ξάνθη

Σε «περίπατο» μετέτρεψε η Ξάνθη το σημερινό παιχνίδι της με τα Τρίκαλα, τα οποία συνέτριψε με 5-0 και βρίσκεται πλέον στην κορυφή του Βόρειου ομίλου της Super League 2.

Η αναμέτρηση στα Πηγάδια ήταν αμφίρροπη για περίπου μισή ώρα και ουσιαστικά όλα «τελείωσαν» στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Sυγκεκριμένα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 37' με τον Πλατέλλα ύστερα από σέντρα του Τσέλιου. Στο 42' ο πρώτος «σέρβιρε» για τον Ιμπραϊμι που πέτυχε το 2-0 και στο 44' ο Τσέλιος έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του.

Στο 58' ο Τζανακάκης «φλέρταρε» με το 4-0, αμέσως μετά ο Ίτσο δεν... επέτρεψε στον Κουσκουνά να βάλει τους φιλοξενούμενους ξανά στο παιχνίδι (απέκρουσε το μεταξύ τους τετ α τετ) και στο 62' ο Ιμπραϊμι βρήκε ξανά για το 4-0.

Μέχρι το φινάλε ο Κοσκουνάς έχασε ακόμη μία καλή ευκαιρία για τα Τρίκαλα (εκ νέου ο Ιτσο αντέδρασε σωστά), στο 81' ακυρώθηκε γκολ του Διαμαντόπουλου ως οφ σάιντ και το τελικό αποτέλεσμα (5-0) διαμόρφωσε ο Γκόμεζ στις καθυστερήσεις.

Ξάνθη (Κεχαγιάς): Ίτσο, Μπάτζιος, Πολίμος (84' Δεληγιαννίδης), Φαζός, Τζανακάκης, Γκινσάρι (78' Μανρόουζ), Θυμιάνης (67' Δόρης), Ιμπραΐμι (67' Διαμαντόπουλος), Τσέλιος, Πλατέλλας (84' Δημήτριαδης), Γκόμεζ.
Τρίκαλα (Αμπέντε): Σεντουριόν, Σανδραβέλης (87' Μανίσογλου), Παρέδες (46′ Μπαξεβάνος), Ριζογιάννης, Ρεκίν (46′ Ευθυμίου), Κουσκουνάς, Χειρίτραντας, Ντιαλόσι, Αουντίνο (46′ Πέλκας), Ελευθεριάδης, Νιάρος (78' Κεχαγιάς).