ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ

LIVE - Nations League τελικός: Πορτογαλία-Ολλανδία 1-0 (Τελικό)

Λήξη του ματς. Με το γκολ του Γκέδες η Πορτογαλία κατακτά το τρόπαιο!

93' Στη θέση του Γουίλιαμ Καρβάλιο ο Νέβες για την Πορτογαλία.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

89' Κίτρινη κάρτα στον Νταμφρίς.

83' Κεφαλιά του Ντε Γιονγκ η μπάλα έφυγε άουτ.

81' Στη θέση του Ντε Ρουν ο Ντε Γιόνγκ για την Ολλανδία.

81' Στη θέση του Φερνάντες ο Μουτίνιο για την Πορτογαλία.

79' Σουτ του Ντε Ρουν έξω από την περιοχή η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πατρίσιο.

75' Στη θέση του Γκέδες ο Ράφα Σίλβα για την Πορτογαλία.

65' Μεγάλη ευκαιρία για την Ολλανδία. Ο Ρουί Πατρίσιο με διπλή προσπάθεια σταματάει την κεφαλιά του Ντεπάι.

60' Γκολ για την Πορτογαλία! Ο Γκέδες ελίχθηκε και με δυνατό σουτ νίκησε τον Σίλεσεν για το 1-0.

60' Δεύτερη αλλαγή για την Ολλανδία στη θέση του Μπεργκβάιν ο Φαν Ντε Μπέεκ.

57' Ευκαιρία για την Ολλανδία! Ο Ντεπάι μπήκε από τα αριστερά και έκανε το γύρισμα, ο Φόντε βρήκε τη μπάλα στην κίνηση και παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, με τον Ρουί Πατρίσιο να πέφτει στη δεξιά γωνία του και να διώχνει σε κόρνερ.

Άρχισε το β' μέρος.

Αλλαγή για την Ολλανδία στη θέση του Μπάμπελ ο Πρόμες.

Λήξη του α' ημιχρόνου. Σαφώς πιο επιθετική η Πορτογαλία, είχε κάποιες φάσεις για γκολ, σε αντίθεση με την Ολλανδία, που στα πρώτα 45' δεν έχει απειλείσει καθόλου.

41' Σουτ του Κριστιάνο Ρονάλντο μπλόκαρε ο Σίλεσεν.

38' Νέο σουτ του Μπρούνο Φερνάντες έξω από την περιοχή λίγο άουτ η μπάλα.

30' Σουτ του Φερνάντες από μακριά έδιωξε ο Σίλεσεν σε κόρνερ. Η καλύτερη φάση του ματς έως τώρα.

Φτάσαμε στο 25'. Λίγα πράγματα στον τελικό μέχρι στιγμής, χωρίς φάσεις και με αρκετά λάθη από τις δύο ομάδες.

12' Σέντρα σουτ του Φερνάντες μπλόκαρε ο Σίλεσεν εύκολα.

4' Ο Μπερνάντο Σίλβα έπεσε στη μεγάλη περιοχή της Ολλανδίας υπό την πίεση των Φαν Ντάικ και Μπλιντ και ζήτησε πέναλτι, όμως ο Μαγιένκο έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι.

Σέντρα στο ματς.

Στις 21.45 θα έχουμε την πρώτη σέντρα στον τελικό του Nations League με την Πορτογαλία να υποδέχεται στο "Ντραγκάο" την Ολλανδία και τις δύο εθνικές ομάδες να διεκδικούν το τρόπαιο στη νεοσύστατη διοργάνωση καθώς και ένα ποσό πάνω από 10 εκατ. ευρώ.

Οι συνθέσεις:

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Γκερέιρο, Φόντε, Ντίας, Σεμέδο, Καρβάλιο, Μπρούνο Φερνάντες, Ντανίλο, Γκέδες, Μπ. Σίλβα, Ρονάλντο.

Ολλανδία (Ρόναλντ Κούμαν): Σίλεσεν, Μπλιντ, Φαν Ντάικ, Ντε Λιχτ, Νταμφρίς, Ντε Γιονγκ, Βαινάλντουμ, Ντε Ρουν, Μπάμπελ, Μπεργκβάιν, Ντεπάι.

Διαιτητής είναι ο Ισπανός Μαγιένκο στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του.