Ο Έιμπραχαμ εκτελεί, ο Αντριάν αποκρούει και παραμένει το 5-4.

1-1 ισοφαρίζει ο Ζορζίνιο.

1-0 από τον Φιρμίνο.

Ξεκίνησαν τα πέναλτι.

Τέλος της παράτασης. Λίβερπουλ - Τσέλσι 2-2. Όλα θα κριθούν τελικά στα πέναλτι.

113' Ωραίο σουτ του Πέδρο η μπάλα έξω. Προηγήθηκε εξαιρετικό σουτ του Μάουντ, μεσολάβησε τρομερή επέμβαση του Αντριάν.

107΄ Κίτρινη κάρτα στον Αλεξάντερ-Άρνολντ.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

104' Ευκαιρία για την Τσέλσι. Ο Πέδρο βγάζει από δεξιά, ο Έιμπραχαμ δεν μπορεί να κάνει σωστά την προβολή σε κενή εστία και δώσει προβάδισμα στους Λονδρέζους.

103' Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Οριγκί στη θέση του Μανέ.

101' Γκοολ για την Τσέλσι ! Ο Ζορζίνιο αναλαμβάνει την εκτέλεση, στο κέντρο, έχει πέσει ο Αντριάν και ισοφαρίζει για τους "μπλε".

99' Πέναλτι για την Τσέλσι. Ο Πέδρο γυρίζει από δεξιά, ο Αντριάν ανατρέπει τον Έιμπραχαμ

95'  Γκοολ για τη Λίβερπουλ! O Μανέ παίρνει την μπάλα αριστερά, δίνει ακόμη πιο μπροστά στον Φιρμίνο, τον καλύπτει ο Ζουμά, ο Βραζιλιάνος δίνει ξανά στον Σενεγαλέζο. Αυτό ξανά, στην περιοχή πλέον, κάνει το πλασέ και με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού νικά τον Κέπα και δίνει προβάδισμα τίτλου στη Λίβερπουλ.

92' Σουτ του Γκόμες. Η μπάλα κοντράρει, η πορεία της αλλοιώνεται. Πέφτει ο Κέπα και μπλοκάρει.

91΄ Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ στη θέση του Ρόμπερτσον.

Ξεκίνησε η παράταση.

Ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του τελικού. Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση.

Δύο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

85΄ Κίτρινη κάρτα στον Χέντερσον.

84' Αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Τομόρι στη θέση του Κρίστενσεν.

83' Ο Μάουντ σκοράρει, αλλά είναι σε θέση οφσάιντ. Σωστά δεν μετρά.

79' Κίτρινη κάρτα στον Αθπιλικουέτα.

75' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ. Ο Σαλάχ δεν μπορεί από κοντά, ο Φαν Ντάικ στη δεύτερη προσπάθεια μετά την απόκρουση του Κέπα, η μπάλα στο δοκάρι με τον Βάσκο να βάζει εκ νέου το χέρι του.

74' Διπλή αλλαγή για την Τσέλσι. Μέσα Μάουντ και Άμπραχαμ, έξω οι Ζιρού και Πούλισιτς

67' Ο Μανέ γυρίζει από αριστερά, αλλά είναι υπό πίεση και δύσκολη κλίση. Ο Κέπα μπλοκάρει.

64' Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Βαϊνάλντουμ στη θέση του Μίλνερ.

51' Ευκαιρία για την Τσέλσι. Ο Έμερσον βγαίνει από αριστερά, πέφτει πάνω του ο Φαν Ντάικ, κερδίζει και την κόντρα ο Ολλανδός.

48' Γκοολ για τη Λίβερπουλ! Ο Φιρμίνο βγαίνει στην περιοχή, τσιμπάει την μπάλα προ του Κέπα, ο Μανέ σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα και ισοφαρίζει.

46΄ Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Φιρμίνο στη θέση του Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Λίβερπουλ - Τσέλσι 0-1.

40' Σκοράρει ο Πούλισιτς, αλλά έχει ξεκινήσει από θέση οφσάιντ. Η Φραπάρ συμβουλεύεται το VAR και λαμβάνει τη σωστή απόφαση.

36΄ Γκοολ για την Τσέλσι! Ο Πούλισιτς κάνει εξαιρετική προσπάθεια με την μπάλα στα πόδια, από κεντρικά φεύγει προς τα δεξιά, με διαγώνια πάσα τροφοδοτεί τον Ζιρού. Ο Γάλλος πλασάρει αριστερά εντός περιοχής, νικά τον Αντριάν και ανοίγει το σκορ!

32' Mεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι. Ο Πέδρο βγάζει τρομερή κάθετη πάσα, ο Κόβατσιτς έχει μπει στην περιοχή, ο Αντριάν τον προλαβαίνει και τον κόβει καθαρά.

29' Ευκαιρία για τη Λίβερπουλ. Ο Κέπα κάνει άστοχη έξοδο, ο Φαν Ντάικ πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνά άουτ.

22' Δοκάρι για την Τσέλσι! Ο Πέδρο επιμένει, φεύγει αριστερά εντός περιοχής, κάνει και το σουτ με το αριστερό από πλάγια θέση, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αντριάν.

16' Ευκαιρία για τη Λίβερπουλ. Ο Σαλάχ βγαίνει δεξιά εντός περιοχής, κάνει το πλασέ με το αριστερό, ο Κέπα απομακρύνει.

14' Έγινε εισβολή οπαδού στον αγωνιστικό χώρο. Συνεχίζεται το ματς.

9' Η μπάλα φθάνει στον Φαμπίνιο αριστερά εντός περιοχής Τσέλσι μετά από κόντρες, ο Βραζιλιάνος κάνει το σουτ, ο Κέπα είναι σε ετοιμότητα.

5' Ο Οξλέιντ-Τσέιμπελεν κάνει τη σέντρα, ο Μανέ κάνει το γυριστό, ο Κρίστενσεν σταματά την μπάλα με το χέρι. Η Φραπάρ δεν δίνει παράβαση.

4' Ο Φαν Ντάικ σταματά την μπάλα με το χέρι.

O Άλεξ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν ξεκινά για πρώτη φορά στην ενδεκάδα της Λίβερπουλ σε επίσημο ματς από τον Απρίλιο του 2018.

Ξεκίνησε ο τελικός.

Για πρώτη φορά αγγλικός εμφύλιος στον τελικό του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ.

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Έμερσον, Κρίστενσεν, Ζούμα, Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Πέδρο, Πούλισιτς, Ζιρού.

Λίβερπουλ: Αντριάν, Γκόμες, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Μίλνερ, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, Σαλάχ, Μανέ.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Παρακολουθήστε Live την εξέλιξη του τελικού.

Καλησπέρα! Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Λίβερπουλ και η κάτοχος του Europa League, Τσέλσι συγκρούονται στην Κωνσταντινούπολη για τον τελικό του Ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ.