421

Παγκόσμιο Κολύμβησης: Οριακά εκτός τελικού στα 50μ. ελεύθερο οι Μπίλας και Γκολομέεβ

Για δύο εκατοστά ο Στέργιος Μπίλας δεν κατάφερε να εξασφαλίσει θέση στον απογευματινό τελικό των 50μ. ελεύθερο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Κολύμβησης στο ΟΑΚΑ.

Ο Μπίλας τερμάτισε σε χρόνο 21.51, δύο εκατοστά κάτω από το τελευταίο εισιτήριο για την 8άδα. Μία θέση πίσω του, αλλά αρκετά πιο πίσω σε χρόνο (21.69), ήταν ο Κριστιάν Γκολομέεβ, με τους δύο πρωταθλητές να κολυμπούν στην ίδια σειρά με τον Αμερικανό Μάικλ Αντριου, που έκανε και τον ταχύτερο χρόνο με 22.04.

Στην 15η θέση στο σύνολο ήταν ο Χ. Παπαπαδόπουλος με χρόνο 23.03. Στο 50άρι αγωνίστηκε και ο Νοτιοαφρικανός ΛεΚλός, ο οποίος ωστόσο δεν θυμίζει σε τίποτε τον παλιό τρομερό σπουδαίο κολυμβητή. Τερμάτισε σε 23.18 κι ήταν 18ος στο σύνολο.

Η Σάρα Σιέστρεμ έκανε επιβλητική εμφάνιση στα προκριματικά των 50 μέτρων ελεύθερο των γυναικών.

Η σπουδαία Ολυμπιονίκης από την Σουηδία δεν είχε αντίπαλο και το ίδιο αναμένεται να γίνει και στον απογευματινό τελικό. Τερμάτισε σε χρόνο 24.28, με την δεύτερη καλύτερη επίδοση να είναι αυτή της Κέιτ Κάμπελ με 24.79 και τρίτη της Μπρόντι Κάμπελ με 24.99. Οι τρεις τους μαζί με την Αμερικανίδα Χάσκε, αναμένεται να δώσουν την πιο ωραία κούρσα της πρώτης ημέρας της διοργάνωσης στο ΟΑΚΑ.

Από ελληνικής πλευράς, η Μαριλεία Δρασίδου ήταν 14η στο σύνολο με χρόνο 26.05, ενώ η Αννα Ντουντουνάκη ακολούθησε μία θέση πιο πίσω με 26.08 και αμφότερες έμειναν εκτός τελικού.

Στα 200 μέτρα πεταλούδας η Γεωργία Δαμασιώτη έκανε εξαιρετική εμφάνιση. Τερμάτισε 4η στη σειρά της και έκτη στο σύνολο, με χρόνο 2.15.31 και θα αγωνιστεί στον απογευματινό τελικό. Ταχύτερη ήταν η Κινέζα Ζανγκ με 2.12.26, ενώ δεύτερη ταχύτερη Ελληνίδα ήταν η Βαρβάρα Γκιουζέπα Πετροπούλου που κατετάγη 13η με χρόνο 2.19.11.

Στα 100 μέτρα πεταλούδας ανδρών, ο Μάικλ Αντριου μαζί με τον Κόντι Σίμσον κοντραρίστηκαν χεριά με χεριά για τον ταχύτερο χρόνο. Ο πρώτος τελικά με 52.11 κέρδισε για δύο εκατοστά τον Αυστραλό και αμφότεροι θα πάνε για το χρυσό το απόγευμα στον τελικό του αγωνίσματος. Ο Αναστάσιος Κουγκουλός έκανε την καλύτερη εμφάνιση από πλευράς Ελλήνων καθώς ήταν 15ος στο σύνολο με χρόνο 53.83, ενώ ο Στάμου ακολούθησε 19ος με 54.84.

Στα 200 μέτρα πρόσθιου, η Ελένη Κοντογεώργου για μία θέση έμεινε εκτός τελικού. Τερμάτισε τρίτη στην σειρά της, αλλά 9η στο σύνολο, σε χρόνο 2.31.67 και θα είναι πρώτη επιλαχούσα το απόγευμα. Αρκετά πίσω έμειναν οι υπόλοιπες Ελληνίδες σε χρόνους, με την Χαρά Αγγελάκη να είναι 12η στο σύνολο με 2.37.08.

Εκτός τελικού στα 100 μέτρα πρόσθιο ο Αρκάδιος Ασπρούγαλης, ο οποίος τερμάτισε 14ος στο σύνολο με χρόνο 1.03.59, με δύο αθλητές να κατεβαίνουν το ένα λεπτό. Ηταν ο Κινέζος Κιν με 59.52 και ο Ολλανδός Καμίνγκα με 59.74.